Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: palma betelowa - na poprawę nastroju

Natura w służbie zdrowiu: palma betelowa - na poprawę nastroju

Areka katechu, czyli palma betelowa, palma kateszowa, żuwina, etc. (ma kilka nazw zwyczajowych) to pochodząca z Filipin roślina palmowata stosowana na poprawę nastroju, niedociśnienie, czy przy anemii, może jednak wywoływać dużo różnych skutków ubocznych.
Natura w służbie zdrowiu: palma betelowa - na poprawę nastroju [fot. fot.J.M.Garg, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Lekarze ostrzegają, że składniki palmy betelowej mogą być . Co więcej, długotrwałe jej zażywanie może mieć związek ze zwłóknieniem podśluzówkowym jamy ustnej, przedrakowymi zmianami jamy ustnej i rakiem płaskonabłonkowym. Żucie tej rośliny może skutkować zaostrzeniem , niskim ciśnieniem krwi i szybkie bicie serca.

Części rośliny żuje się rekreacyjnie w krajach, w których występuje naturalnie. Jej małe dawki mogą prowadzić do działania pobudzającego i euforycznego, więc poprawiają .

Poza tym - jak pokazały pewne wstępne badania - stosowanie tej rośliny może złagodzić objawy . Jednocześnie jednak ustalono, że może też wywoływać niepokojące skutki uboczne, takie jak drżenie i sztywność.

Podobnie niepotwierdzone testy pokazały, że palma do pewnego stopnia pomaga w rekonwalescencji po udarze.
Roślina może też też pomóc poprawić zdrowie jamy ustnej, a także zmniejszyć objawy problemy z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy.

Dawkowanie

Nie ma ustalonej bezpiecznej dawki. Spożycie już 8 do 30 gramów orzechów tej palmy może być śmiertelne. Orzechy żuje się często z dodatkami, takimi, jak kardamon, , cynamon, tytoń, i in.

Bezpieczeństwo

Pomimo pewnych korzyści, jakie może przynieść życie orzechów i liści areki, jest ona dość niebezpieczna ze względu na jej toksyczność. Odnotowano, że może skutkować zaburzeniami wzroku, trudnościami w oddychaniu, czy zmianą zabarwienia skóry. Ponadto w wyniku spożywania rośliny może dojść do pocenia się, biegunki, gorączki, dezorientacji, amnezji i innych zaburzeń poznawczych. Długoterminowe stosowanie może doprowadzić do uzależnienia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy