Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: orzech czarny na problemy żołądkowe i kłopoty skórne

Natura w służbie zdrowiu: orzech czarny na problemy żołądkowe i kłopoty skórne

Orzech czarny (Juglans nigra) to drzewo naturalnie rosnące w Ameryce Północnej w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest wykorzystywane w przemyśle spożywczym i drzewnym. Ma też jednak zastosowania medyczne.
Natura w służbie zdrowiu: orzech czarny na problemy żołądkowe i kłopoty skórne [Fot. Joachim - Fotolia.com] Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration, FDA) poleca regularne jedzenie orzecha czarnego jako elementu diety, która ma ochronne właściwości przed . Poza tym roślina zawiera garbniki, które mogą pomóc przy podrażnieniach. Tradycyjnie stosuje się ją dla łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Orzech czarny wykazuje działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe, ściągające.
Roślina jest stosowana na: kolki, zaparcia, biegunkę, , , ból gardła, ból zębów, , choroby serca, podwyższony poziom cukru, , niestrawność, egzemę. Używa się jej także w dezynfekcji skóry i leczeniu ran.

Dawkowanie

Sproszkowany orzech czarny jest przyjmowany doustnie w postaci tabletek lub stosowany bezpośrednio na skórę.

Bezpieczeństwo

W przypadku niektórych pacjentów czarny orzech może podrażniać skórę, a także wywoływać niestrawność. Długotrwałe przyjmowanie ekstraktu z tej rośliny może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej lub żołądka. Poza tym szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z uszkodzeniem wątroby lub nerek, bo orzech może intensyfikować te dolegliwości. Wreszcie, preparat może reagować z innymi lekami lub suplementami stosowanymi w celu regulacji poziomu ciśnienia krwi.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X