Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: nagietek przyspiesza gojenie się ran i leczy infekcje uszu

Natura w służbie zdrowiu: nagietek przyspiesza gojenie się ran i leczy infekcje uszu

Nagietek jest powszechnie stosowany w leczeniu drobnych ran, infekcji skóry, użądleń pszczół, oparzeń słonecznych, czy brodawek. Może być też pomocny u pacjentów, którzy przeszli radioterapię.
Natura w służbie zdrowiu: nagietek przyspiesza gojenie się ran i leczy infekcje uszu [fot.  Marina Pershina z Pixabay]

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Preparaty z nagietkiem najczęściej stosuje się w przypadku: stanów zapalnych skóry, infekcji uszu (zmniejsza ból), żylnych owrzodzeń nóg, ran (przyspiesza ich gojenie), owadów i oparzeń. Jeśli chodzi o to ostatnie, badania wykazały, że maść z ekstraktem z nagietka redukuje poważne stany zapalne skóry u pacjentów po radioterapii.

Poza tym w medycynie tradycyjnej roślina jest uważana za pomocna przy takich dolegliwościach, jak: , cukrzyca, infekcje bakteryjne, problemy z pęcherzem, skrzepy w naczyniach krwionośnych, problemy z krążeniem, kontaktowe zapalenie skóry, wypryski, obrzęki, stany zapalne i zmęczenie oczu, zakażenia grzybicze, choroby zapalne dziąseł, zaburzenia pracy układu trawiennego, nudności, wrzody, , , , etc.

Dawkowanie

Jest odmienne w zależności od dolegliwości, w związku z którą stostuje się preparaty z nagietkiem, a także od rodzaju używanych środków. Jeśli chodzi o infekcje ucha, zazwyczaj wykorzystuje się krople z zawartością różnych ziół z dodatkiem nagietka. Zwykle podaje się kilka kropel trzy razy dziennie.

Maście i nalewki z nagietkiem stosuje się na skórę najczęściej od dwóch do czterech razy na dzień.

Bezpieczeństwo

Preaparaty z nagietkiem mogą wywoływać reakcje alergiczne. Badania pokazały też, że u niektórych pacjentów powodują senność i zmęczenie. Co więcej, ekstrakty z tej rośliny mogą też obniżać ciśnienie krwi, jak również poziom , więc należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu tych środków u osób zażywających leki na czy .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy