Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: kosaciec różnobarwny na egzemę i łuszczycę

Natura w służbie zdrowiu: kosaciec różnobarwny na egzemę i łuszczycę

Kosaciec różnobarwny (Iris versicolor) to odmiana irysów rosnąca na wilgotnych łąkach, bagnach i wzdłuż brzegów strumieni w północnych częściach Ameryki Północnej. Kosaciec jest głównie stosowany jako środek moczopędny i przeczyszczający oraz łagodzący problemy skórne.
Natura w służbie zdrowiu: kosaciec różnobarwny na egzemę i łuszczycę [Fot. Morgenstjerne - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Kosaciec ma delikatny, ale swoisty zapach, a także ostry, nieprzyjemny smak. W przypadku użycia wewnętrznego, często powoduje nudności, wymioty, rozwolnienie i skurcze żołądkowo-jelitowe. Korzeń jest mniej cierpki i tradycyjnie bywa stosowany jako środek wymiotny, moczopędny oraz przeczyszczający. Wspomaga detoksykację. Ekstrakty z rośliny nierzadko poleca się na i .

Tradycyjne zastosowanie rośliny obejmuje: problemy z wydzielaniem żółci, siniaki, oparzenia, nowotwory wątroby, cholerę, przeziębienie, zaparcia, wypryski, , choroby pęcherzyka żółciowego, zapalenie żołądka, wole, bóle głowy, , liszajec, żółtaczkę, choroby wątroby, stany zapalne płuc, migreny, nudności, łuszczycę, problemy z oddychaniem, problemy z zatokami, zaburzenia pigmentacji skóry, zaburzenia funkcji śledziony, wrzody.

Kosaciec wykazuje działanie: przeciwzapalne, ściągające, napotne, moczopędne, wykrztuśne, przeczyszczające.

Dawkowanie

Nie istnieje jedna, powszechnie rekomendowana i bezpieczna dawka ekstraktu z kosaćca.

Bezpieczeństwo

Jak podkreśla wielu ekspertów medycyny zachodniej, doustne zażywanie może podrażniać jamę ustną i powodować oraz rozwolnienie i bóle brzucha.

Sok rośliny może wywoływać stany zapalne skóry u bardziej wrażliwych ludzi. Zaleca się konsultacje z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem zażywania Iris versicolor.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy