Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: korzennik lekarski (ziele angielskie) na niestrawność i nadciśnienie

Natura w służbie zdrowiu: korzennik lekarski (ziele angielskie) na niestrawność i nadciśnienie

Znana przyprawa ziele angielskie to owoce rośliny Pimenta dioica, czyli korzennika lekarskiego. Drzewo rośnie głównie w Ameryce Środkowej i Południowej. Owoce są zbierane jako zielone, a następnie suszone na słońcu lub w piecu. Przyprawa najczęściej jest używana do wzmacniania walorów smakowych wędlin, marynat, konserw, zup, a także ogórków i sałatek. Ma również zastosowanie medyczne. Pomaga m. in. przy wzdęciach, kolkach, nerwobólach, czy nadciśnieniu
Natura w służbie zdrowiu: korzennik lekarski (ziele angielskie) na niestrawność i nadciśnienie [Fot. Sea Wave - Fotolia.com] Od wieków ziela angielskiego używano do leczenia i gazów jelitowych. Przyprawę przyjmowano również doustnie w celu leczenia bólów brzucha, ciężkich krwawień miesiączkowych, wymiotów, biegunki, gorączki, grypy i .

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Ziele bywa stosowane na: cukrzycę, biegunkę, niestrawność, nadmierne krwawienie miesiączkowe, gorączkę, grypę, gazy, , , wysoki poziom cholesterolu, poprawę przepływu krwi, niestrawność, menopauzę, różnorakie bóle, w tym bóle mięśni , wrzody, wymioty.

Ziele angielskie wykazuje działanie: przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antyseptyczne, aromatyzujące.

Dawkowanie

Nie ustalono medycznie bezpiecznej i skutecznej dawki leku, ale tradycyjnie jako środek przeciw gazom poleca się kilka kropel olejku z ziela angielskiego przyjmowany doustnie; na niestrawność stosuje się łyżeczkę proszku z przyprawy rozpuszczonego w jednej szklance wody. Na bóle mięśni, miejscowo, używana jest pasta z przyprawy, a w łagodzeniu bólu zęba pomaga kilka kropel ziela aplikowanych na bolące miejsce parę razy dziennie.

Bezpieczeństwo

U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna albo na samo ziele, albo na jego połączenie z określonymi produktami, np. , sałatą, czy marchwią.

Ponadto ostrożnie powinni używać przyprawy pacjenci zażywający leki obniżające ciśnienie krwi, obniżające stężenie cukru we krwi lub działające na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ ziele może wzmacniać ich działanie.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy