Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: boldoa aromatyczna na problemy z wątrobą

Natura w służbie zdrowiu: boldoa aromatyczna na problemy z wątrobą

Boldoa aromatyczna, krzew rosnący w Ameryce Południowej, od tysięcy lat jest tam używany jako przyprawa i lek - stosuje się go głównie w leczeniu dolegliwości wątroby.
Natura w służbie zdrowiu: boldoa aromatyczna na problemy z wątrobą [Fot. Jobz fotografia - Fotolia.com] Boldoa rosnąca głównie w andyjskich regionach Chile i Peru, jest ceniona w medycynie ludowej ze względu na właściwości osłabiające dolegliwości żołądkowe i problemy z wątrobą.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Boldoa armoatyczna bywa stosowana na: zapalenie pęcherza, rozstrój żołądka, , zaburzenia żołądkowo-jelitowe, , zaburzenia pracy wątroby, , różne rodzaje bólu, , zapalenie dróg moczowych, niestrawność.

Roślina wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwgorączkowe, przeciwzakrzepowe, antyseptyczne, pobudzające , żółciopędne, przeczyszczające, etc.

Dawkowanie

Nie zbadano naukowo, jaka dawka ekstraktu boldoa jest najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza. Tradycyjnie stosowana jest nalewka lub herbata z suszonych liści. W zależności od dolegliwości, nalewka podawana jest trzy razy dziennie, herbatę również pije się raz-dwa razy dziennie.

Bezpieczeństwo

Boldoa aromatyczna jest ogólnie uważana za bezpieczną, ale może wywoływać określone skutki uboczne.

Ekstrakty z rośliny powinny być szczególnie ostrożnie stosowane przez pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe (mogą zwiększać ryzyko krwotoków) oraz hepatotoksyczne (mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby). Poza tym trzeba uważnie przyjmować boldoę, jeżeli stosuje się równocześnie leki moczopędne, bo może ona nasilać ich skutki. Co więcej, u pacjentów z niedrożnością dróg żółciowych roślina może zaostrzyć objawy choroby.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy