Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: bób św. Ignacego (Ignatia amara) na objawy depresji

Natura w służbie zdrowiu: bób św. Ignacego (Ignatia amara) na objawy depresji

Bób św. Ignacego to suplement wytwarzany ze Strychnos ignatii, czyli drzewa z rodziny Loganiaceae, pochodzącego z Filipin i niektórych części Chin. Roślina została po raz pierwszy opisana przez czeskiego jezuitę pracującego na Filipinach, brata Georga Kamela, który nazwał jej owoc bobem św. Ignacego (od założyciela zakonu Ignacego Loyoli).
Natura w służbie zdrowiu: bób św. Ignacego (Ignatia amara) na objawy depresji [Fot. Wikipedia]
Bób św. Ignacego jest stosowany jako , który ma wpływ na układ nerwowy.

Ignatia od XIX wieku była używana dla osłabienia smutku i objawów . Uważano, ze pomaga także przy bólach głowy, bólach gardła, kaszlu i problemów menstruacyjnych. Roślina jednak dotychczas nie została dobrze zbadana przez współczesnych medyków, wiadomo jednak, że może być niebezpieczna, ponieważ zawiera strychninę, substancję, która może spowodować śmierć.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że roślina nie została gruntownie przetestowane na ludziach, a jej bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Wśród tradycyjnych zastosowań bobu św. Ignacego wymienia się: , niepokój, nerwowość, płaczliwość, depresję, stany spazmatyczne, nadwrażliwość na bodźce, wahania nastroju, drażliwość, dreszcze, moczenie nocne, alergie, rozstrój żołądka, bóle pleców, zaparcia, kaszel, ból żołądka, , niestrawność, utrata apetytu, objawy , problemy z miesiączką, nudności i wymioty.

Dawkowanie

Nie ustalono bezpiecznej czy skutecznej dawki bobu św. Ignacego.

Bezpieczeństwo

Ignatia jest raczej bezpieczna, jeśli stosuje się ją w bardzo niskich dawkach. Jednak ze względu na zawartość strychniny, jej spożycie może wywoływać niepokój, pobudzenie, zaburzenia równowagi, bolesną sztywność pleców i karku, skurcze mięśni szczęki i szyi, drgawki napięcie mięśni, hipertermię, zatrzymanie akcji serca, rabdomiolizę (rozpadem mięśni), trudnościami z oddychaniem.

Strychnina jest rzadko stosowana w lecznictwie w niewielkich dawkach, w formie azotanu. Bywa składnikiem leków pobudzających, w zaburzeniach krążenia i oddychania.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy