27-12-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Asymina trójklapowa (Asimina triloba) to owocujące drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Wyciąg z rośliny uzyskiwany z jej gałązek może być pomocny m. in. w leczeniu raka i zwalczaniu wszy.
![Natura w służbie zdrowiu: asymina trójklapowa pomocna w walce z nowotworem i wszami [Fot. eqroy - Fotolia.com] Natura w służbie zdrowiu: asymina trójklapowa pomocna w walce z nowotworem i wszami [Fot. eqroy - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Natura-w-sluzbie-zdrowiu-asymina-trojklapowa-pomocna-w-walce-z-nowotworem-i-wszami_img5a4371803ace7.jpg)
Już kilka dekad temu amerykańscy uczeni wyizolowali związki z ekstraktów asyminy, z których część miała cytotoksyczne działanie na linie komórkowe raka. Jednak kolejne testy nie doprowadziły do rekomendacji wyciągów z rośliny jako środka leczącego . Niektórzy pacjenci stosują je jako element dodatkowej terapii.
ZastosowaniePoniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.
Asymina trójklapowa wykazuje działanie niszczące komórki rakowe. W ekstrakcie z gałązek asimina triloba zidentyfikowano acetogeniny annonaceowe, z których kilka (bullatacyna, asimicyna i trylobacyna) miało najsilniejsze efekty antyrakowe, powstrzymując „dostawy" energii dla komórek nowotworowych.
Ekstrakt z rośliny w połączeniu z tymolem i olejem z drzewa herbacianego może być skuteczny w zwalczaniu .
Poza tym tradycyjne zastosowanie asyminy obejmuje osłabianie gorączki i zmniejszanie wysypki skórnej.
Co więcej, roślina wykazuje działanie: antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwpierwotniacze, przeciwwirusowe, wymiotne.
DawkowanieW przypadku nowotworów zażywano 12,5-50 mg ekstraktu doustnie cztery razy dziennie przez okres do 18 miesięcy. Jeśli chodzi o usuwanie wszy, polecana jest kilkunasto- lub kilkudziesięciodniowa kuracja szamponem z zawartością ekstraktu z asyminy.
BezpieczeństwoDoustne zażywanie asyminy nie jest zalecane bez nadzoru wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.
Pacjenci z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi lub występującymi w przeszłości reakcjami skórnymi powinni ostrożnie stosować preparaty z wyciągiem z asyminy, ponieważ mogą doświadczyć i wymiotów. Poza tym są bardziej zagrożeni wysypką, zaczerwienieniami skóry oraz swędzeniem.