Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: alkanna (czerwienica) barwierska na reumatyzm i rany

Natura w służbie zdrowiu: alkanna (czerwienica) barwierska na reumatyzm i rany

Alkanna należy do rodziny ogórecznikowatych i rośnie w południowej Europie oraz na wschodnich brzegach Morza Śródziemnego. Korzeń nadaje delikatne czerwone zabarwienie, pzrez co jest wykorzystywany jako barwnik do tkanin, a także dla wzmocnienia koloru nalewek, win i lakierów. Ogólnie rzecz biorąc, jest barwnikiem spożywczym, ale ma także medyczne zastosowania - może wspomagać leczenie ran i działa przeciwzapalnie.
Natura w służbie zdrowiu: alkanna (czerwienica) barwierska na reumatyzm i rany  [© UMB-O - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Tradycyjnie czerwienicę stosuje się na: , , siniaki, żółtaczkę, zaburzenia pracy nerek, odrę, wysypki , ospę, , gojenie się ran.

Badania o ograniczonym zakresie wykazały, że alkanna może mieć efekt przeciwnowotworowy. Co więcej, wyciąg z tej rośliny może pomóc ludziom z - zmniejsza i ból, wspomaga też odbudowę tkanki chrzęstnej.

Roślina wykazuje działanie: przeciwstarzeniowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwświądowe, przeciwwirusowe, przeciwreumatyczne, ściągające.

Dawkowanie

Nie istnieją naukowe dowody pozwalające zalecać określone dawki alkanny barwierskiej jako bezpieczne i najbardziej skuteczne.

Bezpieczeństwo

Wśród składników czerwienicy są alkaloidy pirolizydynowe i tlenki amin, które potencjalnie mogą być toksyczne dla wątroby i płuc. Pacjenci przyjmujący zioła lub suplementy powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania alkanny.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy