Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu - żankiel zwyczajny na zapalenie oskrzeli, astmę i problemy skórne

Natura w służbie zdrowiu - żankiel zwyczajny na zapalenie oskrzeli, astmę i problemy skórne

Żankiel zwyczajny ( łac. Sanicula europaea) to wieloletnia roślina z rodziny selerowatych, która występuje w lasach Europy, Azji i Afryki. Od dawna stosowany jest przy łagodnym zapaleniu płuc, kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Może być również poomocny na infekcje ucha, wypryski, atopowe zapalenie skóry i astmę.
Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Ekstrakty z żankiela zwyczajnego są stosowane w medycynie współczesnej na , powracające zapalenie ucha i .

Jeśli chodzi o tradycyjne zastosowanie rośliny, poza wspomnianymi, wykorzystywano ją w leczeniu: zapalenia oskrzeli, kaszlu, grypy, , zapalenia płuc, zaburzeń nerwowych, ran, czerwonki, cukrzycy.

Żankiel najcześciej jest wykorzystywany w leczeniu problemów płucnych, takich jak i zapalenie oskrzeli. Uważa się, że pomaga w rozrzedzaniu śluzu, a przez to ułatwia kaszel.

Żankiel wykazuje działanie , przeciwutleniające i przeciwwirusowe. Poprawia też jakość krwi.

Dawkowanie

Zazwyczaj zażywa się doustnie kilka gramów wysuszonych części rośliny. Preparaty z zawartością rośliny mają też formę nalewki, wówczas stosuje się kilkadziesiąt jej kropel dziennie, po kilkanaście jednorazowo w różnych porach dnia.

Bezpieczeństwo

Żankiel może mieć działanie wzmacniające efekty leków przeciwgrzybiczych, przeciwutleniającch, przeciwretrowirusowych, moczopędnych i obniżających ciśnienie krwi. Co więcej, może również intensyfikować skuteczność leków, które zmniejszają ilość śluzu.

Nadmierna dawka rośliny może prowadzić do nudności i rozstroju żołądka. Może też pogorszyć przebieg biegunki i .

Przeczytaj także


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy