Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu - jemioła na nowotwory i cukrzycę

Natura w służbie zdrowiu - jemioła na nowotwory i cukrzycę

Jemioła powszechnie kojarzona jest ze Świętami Bożego Narodzenia. Stanowi element dekoracyjny, ale jej wieszanie nad drzwiami czy pod sufitem ma mieć nie tylko estetyczny efekt - podobno przynosi domowi i jego mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku. Poza tym roślina wykorzystywana jest leczniczo - zobacz, jakie korzyści może przynieść jej stosowanie.
Zastosowanie

 • Pomoc w walce z . Jej zastosowanie w tym zakresie obejmuje m. in. istotne osłabienie objawów po chemioterapii. Poza tym badania wykazały, że ekstrakt z jemioły może wykazywać bezpośrednią aktywność przeciwnowotworową - roślina może powodować apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórki) komórek rakowych.
 • Zapobieganie cukrzycy. Jemioła może obniżyć poziom glukozy we krwi i stymuluje wytwarzanie insuliny w komórkach trzustki, pomagając regulować poziom tego hormonu i zmniejszając objawy .
 • Wzmocnienie układu odpornościowego. To m. in. dzięki działaniu intensyfikującemu pracę układu immunologicznego jemioła jest stosowana przy nowotworach - pomaga pacjentom onkologicznym uchronić się przed innymi chorobami dodatkowo osłabiającymi organizm. Roślina wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwwirusowe.
 • Łagodzenie napięcia. Roślina osłabia lęk i towarzyszące mu tiki, niespokojny sen, drżenie i inne objawy fizyczne oraz psychiczne. Tonizuje organizm, obniżając poziom hormonów stresu i uspokajając nerwy.
 • Sposób na bezsenność. Roślina powoduje uwalnianie neuroprzekaźników, które działają kojąco na układ nerwowy i ułatwiają spokojny sen. Od lat jest stosowana na bezsenność i inne .
 • Lek na . Wyciąg z jemioły może być pomocny w leczeniu zapalenia stawów.
Dawkowanie

Jest zależne od choroby, na którą stosuje się roślinę. Najpowszechniej stosowana jest herbata z jemioły. W niektórych terapiach (szczególnie nowotworowych) wyciągi z niej są zwykle podawane drogą dożylną lub poprzez podskórną iniekcję (dokładne dawkowanie jest ustalane przez lekarzy).

Bezpieczeństwo

© petrabarz - Fotolia.comJemioła jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na białko i z przewlekłmi zakażeniami (np. ). Należy jej też unikać w przypadku wysokiej gorączki lub choroby zapalnej.

Co więcej, roślina nie jest zalecana osobom z chorobą układu sercowo-naczyniowego (może wywoływać wiele niepożądanych działań), a także pacjentom z nadczynnością (może zintensyfikować i tak już przyspieszony metabolizm, pogarszając stan chorego). Poza tym należy zachować ostrożność w przypadku ludzi z cukrzycą - wszak roślina modyfikuje poziom insuliny.

Jesli chodzi o niepożądane efekty uboczne jemioły, odnotowano przypadki podrażnień skóry, zaprać, biegunki, stanu zapalnego żołądka i jelit, nudności oraz wymiotów. Zdarzały się też przypadki bólów głowy, zmęczenia, halucynacji problemów z nerkami, nadmiernej senności, bólu mięśni, etc.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Kobiety.net.pl
 • eGospodarka.pl
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X