Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu - chrzan japoński (wasabi) na ból i infekcje

Natura w służbie zdrowiu - chrzan japoński (wasabi) na ból i infekcje

Chrzan japoński, czyli wasabi, rośnie naturalnie w Japonii, ale i jest także uprawiany w Korei i na Tajwanie. Tradycyjnie korzeń chrzanu japońskiego jest wykorzystywany do wytwarzania ostrej przyprawy dodawanej do ryb, szczególnie do sushi. Wasabi może mieć też zastosowanie medyczne.
Natura w służbie zdrowiu - chrzan japoński (wasabi) na ból i infekcje  [Fot. v_l - Fotolia.com] W badaniach laboratoryjnych wykazano, że wasabi zahamowała wzrost i przeżywalność nowotworów. Jednocześnie jednak ustalono, że jeden ze składników chrzanu japońskiego zintensyfikował wzrost komórek nowotworowych.

Ustalono, że roślina wykazuje działanie , przeciwzakrzepowe.

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Wasabi bywa używana jako środek przeciwbólowy, antybakteryjny, przeciwutleniający, rozrzedzający krew, detoksykacyjny, moczopędny, grzybobójczy. Roślina może być skuteczna w walce z rakiem, , białaczką, czy . Stosowana bywa również okładach łagodzących dolegliwości reumatyczne, nerwobóle i mięśniobóle.

Dawkowanie

Obecnie brakuje danych dotyczących najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych dawek wasabi.

Bezpieczeństwo

Wasabi jest prawdopodobnie bardzo bezpieczna, biorąc pod uwagę choćby jej powszechne stosowanie w . W aktualnie dostępnej literaturze naukowej brakuje raportów o niekorzystnych skutkach wasabi.

Chrzan japoński ma bardzo ostry, pikantny smak, który wynika z pobudzenia neuronów związanych z bolesnymi zimnymi odczuciami. Wiadomo więc, że powinien być ostrożnie używany przez pacjentów stosujących oparte na kapsaicynie - może powodować ból i aktywować te same neurony co kapsaicyna.

Należy też ostrożnie stosować wasabi u pacjentów z rakiem lub zagrożonych rakiem, osób przyjmujących leki metabolizowane przez wątrobę i osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy