Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowia - jęczmień dla zdrowia serca i na wrzody

Natura w służbie zdrowia - jęczmień dla zdrowia serca i na wrzody

Uprawy jęczmienia nie tylko cieszą oko pięknym złotawym kolorem, ale też są ważnym elementem naszej diety - jęczmień to pożywana, wzmacniająca nas roślina.
Natura w służbie zdrowia - jęczmień dla zdrowia serca i na wrzody [fot. Peter H z Pixabay]
Jęczmień, czyli Hordeum vulgare, jest zbożem należącym do rodziny traw. Pochodzi z zachodniej Azji i prawdopodobnie jest pierwszym zbożem, jakie kiedykolwiek uprawiano (znany jest od neolitu). Jego główne zastosowanie to oczywiście sfera żywnściowa, ale jednocześnie ma zastosowanie lecznicze.

Tradycyjnie stosowano go na stany zapalne przewodu pokarmowego i moczowego. Był też wykorzystywany w łagodzeniu drobnych , biegunki i gorączki. Dojrzałe ziarno jęczmienia używano dla przyspieszania gojenia się ran.

W jęczmieniu znajduje się wiele składników odżywczych, w tym: wapń, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, fosfor, kwas foliowy, mangan, beta karoten, witaminy B1, B2, B6, C i kwas pantotenowy.

Zastosowanie medyczne

Ekstrakt słodowy z jęczmienia ma wiele zastosowań, także lecznicze i profilaktyczne. Podaje się go dla zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wykazuje działanie zmniejszające złogi tłuszczu w tętnicach.

Ekstrakt z młodych pędów jęczmienia z kolei to efektywny preparat przeciwzapalny i wzmacnianiający mięśnie. Badania na zwierzętach pokazały, że wyciąg z jęczmienia znacząco łagodzi i .

Ponadto testy wykazały, że jęczmień może być pomocny w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, ponieważ wzmacnia ten narząd. Inne badania z kolei dowiodły, że pełnoziarniste produkty jęczmienne pomagają w regulacji cukru we krwi oraz obniżaniu poziomu cholesterolu i zapobiegania rakowi jelit.

Bezpieczeństwo

Produkty jęczmienne są bezpieczne, jedynie diabetycy powinni być ostrożni w ich jedzeniu. Leki na cukrzycę w połączeniu z jęczmieniem mogą prowadzić do nadmiernego spadku poziomu , składniki wspomnianej rośliny bowiem mogą zmniejszyć wchłanianie cukrów z jedzenia.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy