Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona głównaZdrowieNasiadówki w leczeniu hemoroidów

Nasiadówki w leczeniu hemoroidów

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Stosowane dawniej powszechnie w leczeniu hemoroidów nasiadówki są coraz rzadziej zalecane przez lekarzy i ekspertów. Wielu chorych chętne nadal je stosuje. Czy warto?
Nasiadówki były popularną metodą leczenia hemoroidów w ubiegłym wieku, zwłaszcza przed wojną i w latach 50. Sprzyjała temu ograniczona podaż leków i wyrobów medycznych, niewysokie koszty nasiadówek, oraz ich pozytywny wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Obecnie lekarze traktują nasiadówki jako zabiegi wspomagające, a nacisk kładą na terapie wykorzystujące nowoczesne i skuteczne leki i preparaty, których szeroki wybór dostępny jest w aptekach (np. maść i czopki). Niektórzy pacjenci nadal jednak chętnie korzystają z nasiadówek.

Korzyści

Nasiadówki z wykorzystaniem zimnej i ciepłej wody są dobrym treningiem dla naczyń krwionośnych, nerwów, skóry i organów wewnętrznych. Skorzystać mogą na nich pacjenci po operacjach, pomagają bowiem łagodzić świąd i pieczenie pośladków.

Najważniejszym celem nasiadówek jest utrzymanie wysokiej higieny. Skóra pośladków jest bardzo wrażliwa. Warunki anatomiczne mogą dodatkowo utrudniać jej mycie (np. odbyt w kształcie lejka występujący u większości mężczyzn).

Tymczasem czysta i wypielęgnowana skóra jest lepiej zabezpieczona przed małymi powierzchownymi uszkodzeniami. Gdy skóra zostanie już uszkodzona, potrzeba dużo czasu, by ją wyleczyć.

Egzema okołoodbytnicza może oznaczać hemoroidy

Nasiadówki działają korzystnie szczególnie w przypadku egzemy okołoodbytniczej z wysiękiem. Zaleca się stosowanie jako dodatku do nich kory dębu, która ma silne właściwości ściągające.

Przyczyną egzemy okołoodbytniczej często są hemoroidy, mogą nią być także schorzenia skórne. Co najmniej w 80% przypadków hemoroidom drugiego stopnia towarzyszy okresowo egzema okołoodbytnicza. Powiększona wyściółka naczyń powoduje wysięki, które powodują zawilgocenie skóry przy odbycie, a w wyniku podrażnienia powstaje egzema okołoodbytnicza.

Stosując właściwe leczenie można wyleczyć chorą skórę w ciągu 10-12 dni. Ważne jest jednak, aby usunąć jej przyczynę. Jedynie zmniejszenie rozmiarów hemoroidów, gdy są one przyczyną egzemy, zapobiegnie powstawianiu kolejnych.

Praktyczna rada: w celu przygotowania nasiadówki 500 g rozdrobnionej kory dębu z apteki gotować w 5 litrach wody przez 20 minut, odcedzić i ostudzić do temperatury ciała. Nasiadówka trwać powinna około 5 minut. Można zastosować również nasiadówki torfowe.

Krótko i w temperaturze ciała

Istotne znaczenie przy nasiadówkach ma zasada, iż woda nie może być zbyt ciepła - wtedy skóra staje się zbyt rozmiękczona. Właściwa temperatura to temperatura ciała.

W starszych poradnikach twierdzono, że zimna woda powoduje kurczenie się hemoroidów, ale tak nie jest! Po pierwsze, woda nie jest w stanie wedrzeć się do odbytnicy, zapobiegają temu zwieracze. Po drugie silne bodźce stymulują ukrwienie i w przypadku egzemy okołoodbytniczej mogą wzmagać świąd, pieczenie i ból.

Nasiadówka powinna trwać krótko: od 3 do 5 minut. Następnie należy delikatnie osuszyć pośladki. Dwie nasiadówki dziennie wystarczą. Jako dodatek do kąpieli doradza się substancje pielęgnujące, takie jak rumianek i oczar.

Stosowane nasiadówek jest pomocne przede wszystkim w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny, może łagodzić stany zapalne i często ma działania psychologiczne. Należy jednak pamiętać, iż za podstawę leczenia hemoroidów uznaje się obecnie znacznie bardziej skuteczne leki i preparaty. Decyzję o podjęciu leczenia i wybór rodzaju terapii każdy chory zawsze powinien uzgodnić z lekarzem.

*****

Tekst powstał pod patronatem firmy Kadefarm, dystrybutora nowoczesnego preparatu na hemoroidy Proctocomfort®, dostępnego w aptece w postaci czopków lub maści.

to preparat o szerokim spektrum działania. Łagodzi wszystkie objawy hemoroidów: świąd, pieczenie i ból. Zapobiega także nawrotom dolegliwości i zaostrzeniom choroby hemoroidalnej.Po aplikacji preparatu tworzy się hydrofobowa wieloskładnikowa warstwa ochronna w okolicy odbytu, która następnie stopniowo zanika, chroniąc przed podrażnieniem wrażliwą skórę tej okolicy anatomicznej. posiada również właściwości poślizgowe, dzięki którym ułatwia oddawanie stolca.Zobacz także

Najnowsze w dziale

Użytkownicy senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X