Strona głównaZdrowieNakarm swój mózg

Nakarm swój mózg

Każdego dnia nasz mózg zużywa 20% produkowanej przez ciało energii, jeśli chcemy, aby długo i sprawnie pracował powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy, zwłaszcza w okresach długotrwałego stresu, czy intensywnej pracy intelektualnej.
Nakarm swój mózg [© Photofollies - Fotolia.com] Dobry początek dnia to śniadanie, które dostarczy szarym komórkom niezbędnej do pracy glukozy, ponieważ jej znakomitym źródłem są węglowodany złożone oraz cukry proste poranny posiłek powinien składać się z pieczywa, płatków, owoców, lub dżemów. Warto też pamiętać o białku, które znajdziemy w mleku i jego przetworach.

Poza glukozą do prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje również tlenu, jego niedobór powodować może kłopoty z pamięcią i koncentracją. W celu uniknięcia niedotlenienia mózgu powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną oraz dostarczyć organizmowi odpowiednia dawkę żelaza ( 15 mg ) i witaminy C. Komponując codzienny jadłospis należy zwrócić uwagę na to, czy jest w nim wystarczająca ilość produktów zawierających magnez. Każdego dnia powinniśmy dostarczyć organizmowi 350mg magnezu, nie jest to trudne gdyż znaleźć można go w wielu produktach, min w:orzechach, migdałach, kakao, czekoladzie, soi i ryżu. W aptekach dostępne są też różnego rodzaju suplementy diety zawierające magnez, sięgając po nie warto wybrać taki, który zawiera witaminę B6, gdyż ułatwia ona przyswajanie magnezu.

Witaminy z grupy B, ważne dla prawidłowej pracy mózgu znaleźć można w jajkach, słoneczniku, mięsie wieprzowym. Dla zachowania dobrej kondycji neuronów ważna jest witamina B6, której źródłem są mi. otręby pszenne i mięso drobiowe. Depresja i zaburzenia pamięci spowodowane są często niedoborem witaminy B12, aby ich uniknąć należy jadać ryby, jaja o raz sery.

Chcąc opóźnić procesy starzenia komórek nerwowych powinniśmy dostarczyć organizmowi witaminy A, C, E i selen, które chronią mózg przed wolnymi rodnikami. Pracę układu nerwowego usprawni też lecytyna, którą możemy przyjmować w formie tabletek, lub dostarczać organizmowi wraz z pokarmem, w tym celu sięgnijmy po kiełki pszenicy, orzechy i żółtka jaj.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy