Strona głównaZdrowieNajzdrowszy poziom ciśnienia - gdy skurczowe nie przekracza 120 mmHG

Najzdrowszy poziom ciśnienia - gdy skurczowe nie przekracza 120 mmHG

Serce jest najlepiej chronione, gdy wartość ciśnienia skurczowego wynosi do 120 mmHG.
Najzdrowszy poziom ciśnienia - gdy skurczowe nie przekracza 120 mmHG [© thodonal - Fotolia.com] O n mówi się, gdy poziom ciśnienia skurczowego wynosi powyżej 140 mmHG. Jednak serce jest najbezpieczniejsze, gdy nie przekracza on 120 mmHg. Z drugiej strony jednak, badacze zanzaczają, że zbyt niskie ciśnienie również może powodować pewne skutki uboczne, takie jak niewydolność nerek i zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Po analizie danych zbieranych przez kilka latod około 2 tysięcy osób w średnim wieku 68,6 ustalili, że zmniejszenie ciśnienia ze 140 mmHg do 120 mmHg oznaczała o 27 proc. redukcję ryzyka udaru, i śmierci z powodu .

Badacze podkreślają, że dodatkowe obniżenie ciśnienia do wspomnianego poziomu może każdego roku uratować życie wielu ludzi. Nie należy jednak z tym przesadzać, pamiętając, że niedociśnienie może prowadzić do omdleń, ciężkich zaburzeń elektrolitowych ostrej .

Autorzy wskazują, że w Stanach Zjednoczonych ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w późniejszym okresie życia wynosi około 80 proc. Optymalne zarządzanie poziomem ciśnienia zaś jest jednym z najbardziej znaczących wkładów medycyny w wydłużanie życia ludzi.

Większość osób z nadciśnieniem nie doświadcza żadnych objawów i dlatego dolegliwość ta jest nazywana „cichym zabójcą. Czasami nadciśnienie może powodować: , duszności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i krwawienie z nosa. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe jest ryzyko uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych w głównych narządach, takich jak mózg i nerki. Nadciśnienie jest głowną możliwą do uniknięcia przyczyną choroby serca i udaru mózgu na świecie.

O badaniach można przeczytać w magazynie Ciculation.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy