Strona głównaZdrowieNajsilniejsza motywacja do ćwiczeń - lęk przed chorobami i śmiercią

Najsilniejsza motywacja do ćwiczeń - lęk przed chorobami i śmiercią

Aplikacje z programami ćwiczeń, które zawierają komunikaty związane z chorobami lub śmiercią, są bardziej skuteczne w motywowaniu do podjęcia aktywności fizycznej niż stygmatyzacja społeczna, otyłość lub informacje o kosztach finansowych braku wysiłku.
Najsilniejsza motywacja do ćwiczeń - lęk przed chorobami i śmiercią [fot. collage Senior.pl / Canva]
Kiedy wcześniej analizowano kampanie i inne przedsięwzięcia dotyczące rzucania i ryzykownych zachowań seksualnych, ustalono, że informacje związane z wyższym zagrożeniem śmiercią mogą być przeszkodę w uświadomieniu zagrożeń dla zdrowia, w przypadku aplikacji fitness jednak jest odwrotnie.

Kilkaset osób poproszono o wskazanie, na ile przekonujących jest pięć różnych komunikatów mających motywować do ćwiczeń w domu z aplikacją . Autorzy chcieli ocenić skuteczność , powiązania z przekonaniami społeczno-poznawczymi, oczekiwany wynik oraz rolę, jaką odgrywa płeć męska lub żeńska.
Nie spodziewałem się, że tylko komunikaty związane z chorobą i śmiercią będą znaczące i motywujące - mówi dr Kemute Oyibo z Uniwersytetu Waterloo. - Wiadomości dotyczące choroby i nie tylko zachęcały do ćwiczeń, ale też miały istotny związek z przekonaniami odnoszącymi się do samoregulacji i oczekiwanych wyników, i nie odnotowano znaczącej różnicy między mężczyznami i kobietami - dodaje dr Oyibo.
- To badanie jest istotne, ponieważ pomaga nam - szczególnie osobom tworzącym aplikacje prozdrowotne - zrozumieć, jakie rodzaje komunikatów są motywujące i przekonujące w komunikacji zdrowotnej i jakie mogą wpływać na społeczno-poznawcze przekonania na temat ćwiczeń - wskazuje dr Oyibo.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy