Strona głównaZdrowieNajlepsze diety według U. S. News

Najlepsze diety według U. S. News

Można powiedzieć, że obecnie panuja moda na diety. Poszukiwanie najlepszego dla zdrowia i urody sposobu odżywiania się skutkuje coraz liczniejszymi propozycjami dietetycznymi, z których część zyskuje dużą popularność i przez jakiś czas dominuje w mediach i prywatnych dyskusjach. U. S. News stworzył listę najlepszych diet. Przedstawiamy pierwszych dziesięć miejsc.
Najlepsze diety U. S. News stworzył ranking 35 diet na podstawie opini ekspertów w dziedzinie zdrowia. Listę opracowano na podstawie takich kryteriów, jak: łatwość stosowania, pożywność, bezpieczeństwo, skuteczność dla utraty wagi i ochrona przed cukrzycą oraz chorobami serca. Oto pierwszych dziesięć pozycji tej klasyfikacji.

Dieta DASH - 4,1 na 5,0

Skrót DASH należy rozszyszfrować jako Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli odżywianie mające na celu obniżenie nadciśnienia. Jak sama nazwa wskazuje, dieta została opracowana w taki sposób, by mogła pomóc w uniknięciu nadciśnienia. Jej twórcy położyli nacisk na fakt, że takie składniki, jak potas, wapń, białko i błonnik są kluczowe dla walki z wysokim ciśnieniem krwi. W jej ramach poleca się więc jedzenie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie należy unikać kalorycznych i pełnych tłuszczu artykułów, np. słodyczy czy dużej ilości czerwonego mięsa.

Dieta TLC - 4,0 na 5,0


Dieta Therapeutic Lifestyle Changes, czyli terapia zmiany stylu życia również ma na celu ograniczenie ryzyka zachorowania na choroby serca i układu krążenia - głównie poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Jej główną cechą jest znaczne ograniczenie tłuszczu, ilość energii z tłuszczów nasyconych nie powinna przekraczać 7 procent, a ilość cholesterolu powinna mniejsza niż 200 mg dziennie. Będąc na tej diecie je się wiele: owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych, i drobiu (bez skóry).

Dieta Mayo Clinic - 3,9 na 5,0

Ma być nawykiem zdrowego odżywiania na całe życie. Dostała wysokie oceny ze względu na wartości odżywcze i bezpieczeństwo oraz ochronę przed cukrzycą. Pozwala też na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Dieta ta cechuje się przede wszystkim niską ilością cukru. Do najpopularniejszych w niej produktów należą: mięso, ryby, jaja, wędliny, pomidory, sałaty, papryczki, ogórki, szpinak, brokuły, marchew, masło.

Dieta śródziemnomorska - 3,9 na 5,0

Jest bardzo zdrowa i sprzyja ochronie przed wieloma chorobami, w tym , demencją, etc. Główne cechy to: wysokie spożycie owoców, warzyw, ryb, pełonoziarnistego chleba, ziemniaków, fasoli, orzechów i ziaren; stosowanie oliwy z oliwek; niskie, bądź średnie spożycie nabiału i drobiu; niska konsumpcja czerwonego mięsa; spożywanie niewielkiej ilości wina do posiłków.

Dieta Weight Watchers - 3,9 na 5,0

Dieta Strażników Wagi dostarcza 1250-1750 kalorii i jest bardzo skuteczna w odchudzaniu. Została też uznana za bezpieczną i łatwą do przestrzegania. Ogólna zasada tej diety to przyznawanie określonym produktom punktów - im ich więcej, tym gorzej. Dieta wymaga unikania: tłuszczów zwierzęcych, jedzenia typu fast food, gotowych dań, słodyczy (mają one najwiecej punktów). Przykładowo, zero punktów ma np. większość owoców i warzyw, porcja ziemniaków to 2 punkty, befsztyk amerykański to 1,5 punktu, 100 g polędwicy to 4 punkty.

Dieta Flexitariańska - 3,8 na 5,0

Nazwa bierze się z połączenia słów „flexible" oraz „vegetarian", czyli „elastyczny" i „wegetariański". Ogólnie rzecz biorąc, przypomina dietę wegetariańską, ale nie jest tak restrykcyjna - dopuszcza okazjonalne jedzenie mięsa. Głównymi produktami w ramach tej diety są warzywa, owoce, nabiał, pełne ziarna zbóż.

Dieta wolumetryczna - 3,8 na 5,0

Zyskała najwięcej punktów w zwiazku z bezpieczeństwem i wartościami odżywczymi, a także efektem ochronnym przed chorobami serca i cukrzycą. Pomaga też schudnąć. Na czym polega? Zakłada się, że ludzie zwykle jedzą mniej więcej tyle samo żywnosci wagowo każdego dnia, Ponieważ zaś niektóre produkty spożywcze mają mniej kalorii niż inne, warto wypełniać talerz tymi przydającymi mniej energii. Wówczas nie zauważa się niemal, że je się nieco inaczej. Szczegolnie poelcane są oczywiście warzywa i owoce oraz chudy nabiał i ryby.

Dieta Jenny Craig - 3,7 na 5,0

Stanowi program odchudzający. Zaprojektowana przez dietetyczkę dieta ma być dobierana indywidualnie i obejmuje menu mrożonych i liofilizowanych posiłków zaprojektowanych przez eksperta. Stosowały ją m. in. Mariah Carey i Kirstie Alley.

Dieta Biggest Loser - 3,6 na 5,0

Została opracowana w związku z amerykańskim reality-show. Trwa 12 tygodni i wymaga stosowania: 4 porcji warzyw i owoców, 3 porcji produktów białkowych, 2 porcji produktów pełnoziarnistych i jednej czegoś dodatkowego. Dieta otrzymała wysokie noty za krótkoterminową utrata masy ciała, bezpieczeństwo i skuteczność w ochronie przed i chorobami serca.

Dieta Ornisha - 3,6 na 5,0

Jest odżywcza, bezpieczna i niezwykle zdrowa dla serce, ale jednocześnie dość trudno jej przestrzegać. Jest oparta na produktach roślinnych i cechuje się niskim poziomem tłuszczu. Codzienne menu ma zawierać 10 procent z tłuszczów, 15 procent białek i aż 75 procent węglowodanów.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy