Strona głównaZdrowieNadwaga w średnim wieku to wyższe ryzyko Alzhemera na starość

Nadwaga w średnim wieku to wyższe ryzyko Alzhemera na starość

Zadbaj o odpowiednią wagę już dzisiaj, bo nadmiar kilogramów może się „zemścić" na starość - ci, którzy w średnim wieku cechują się zbyt wysokim wskaźnikiem masy ciała, mają aż o 80 proc. wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Nadwaga w średnim wieku to wyższe ryzyko Alzhemera na starość [Fot. reichdernatur - Fotolia.com] Ze szwedzkich badań wynika, że osoby, które w wieku 40-45 lat zmagają się z nadwagą lub otyłością, odznaczają się wzrostem ryzyka rozwoju aż o 80 proc.

W badaniach uczonych z Karolinska Institutet w Sztokholmie wzięło udział ponad 8 tysięcy bliźniąt w średnim wieku 74 lata. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, biorąc pod uwagę poziom wskaźnika masy ciała (Body Mass Index, BMI). BMI poniżej 18,4 oznacza niedowagę, pomiędzy 18,5 i 24,9 ma wartość prawidłową, w widełkach 25 - 30 oznacza nadwagę, a powyżej 30 - . Jeśli chodzi o badanych, ustalono, że 40 proc. miało nadwagę lub było otyłych w okresie, gdy liczyli sobie 40 do 45 wiosen.

Okazało się, że jedynie 26 proc. ludzi, którzy w wieku około czterdziestu lat mieli nadwagę, nie doświadczali objawów . W przypadku pozostałych zaś jedynie 39 proc. doznało jakichś form .

Z danych WHO wynika, że obecnie na całym świecie nadwagę ma 1,9 mld ludzi, a 600 tysięcy jest otyłych. Wiadomo, że nadmierna waga jest głównym czynnikiem ryzyka takich chorób, jak: choroby sercowo-naczyniowe (głównie choroby serca i udary), cukrzyca, niektóre nowotwory (w tym macicy, , jajników, , wątroby, pęcherzyka żółciowego, i jelita grubego). Opisywane badania wzmacniają zaś tezę, że utrzymywanie odpowiedniej masy ciała w wieku średnim może zmniejszyć ryzyko demencji.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Neurology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X