Strona głównaZdrowieNadwaga sama w sobie przynosi różne dolegliwości

Nadwaga sama w sobie przynosi różne dolegliwości

Nadwaga sama w sobie jest czynnikiem sprzyjającym różnym dolegliwościom. Osoby z nadmiarem kilogramów cechują się wyższym ryzykiem rozmaitych zaburzeń metabolicznych.
Nadwaga sama w sobie przynosi różne dolegliwości [fot. mohamed Hassan z Pixabay]
Osoby z ponadmiarową wagą częściej niż ludzie o wskaźniku masy ciała (Body Mass Index, ) w normie zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Zwykle nadwadze towarzyszy nadmierny poziom cholesterolu i nadciśnienie, które znacznie zwiększają m. in. ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się jednak, że nawet bez tych czynników, nadwaga sama w sobie oznacza wyższe prawdopodobieńtwo zaburzeń funkcjonowania organizmu. Przeanalizowano zbierane przez pięć lat dane 3,5 mln ludzi z niedowagą, wagą w normie, nadwagą lub i okazało się, że nadmiar kilogramów wiąże się z pewnymi kłopotami zdrowotnymi.

Ustalono, że osoby z , które na początku testów nie miały żadnych zaburzeń metabolicznych, wraz z czasem doświadczały pewnych problemów zdrowotnych. Ryzyko to było jeszcze wyższe u otyłych uczestników. Najpowszechniejsze były w tych przypadkach: , choroba naczyń mózgowych, i choroba naczyń obwodowych.

Jednocześnie badacze zauważyli, że waga w normie też nie jest gwarantem dobrego zdrowia w ciagu kolejnych lat. 10 proc. uczestników o prawidłowym BMI cechowało się pod koniec badań co najmniej jednym z czynników zaburzeń metabolicznych.

Zgodnie z danymi podawanymi przez Światową Organizację Zdrowia (World health Organization, WHO) poziom problemu otyłości wzrósł prawie trzykrotnie od 1975 roku. W 2016 roku ponad 1,9 miliarda ludzi dorosłych miało nadwagę, a wśród nich ponad 650 milionów było otyłych. Oznacza to, że 39 proc. światowej populacji zmaga się z nadwagą, a 13 proc. z otyłością. Większość mieszkańców naszego globu żyje w krajach, w których nadmiar kilogramów zabijają więcej osób niż niedowaga.

Na podstawie: ;

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy