Strona głównaZdrowieNadwaga oznacza niższy wskaźnik niepełnosprawności u osób po udarze

Nadwaga oznacza niższy wskaźnik niepełnosprawności u osób po udarze

Nieznacznie otyłe osoby mają mniejsze ryzyko trwałej niepełnosprawności po udarze. To kolejny element paradoksu otyłości, czyli takich aspektów nadmiernej wagi, które wydają się mieć ochronny wpływ na zdrowie.
Nadwaga oznacza niższy wskaźnik niepełnosprawności u osób po udarze [fot. Atif Hasan Syed from Pixabay]
Paradoks otyłości w tym wypadku to udokumentowane obserwacje, że wśród osób, które doznały udaru, osoby z umiarkowaną nadwagą mają niższy wskaźnik śmiertelności, nawrotów i ponownych przyjęć do szpitala w porównaniu z pacjentami o „normalnej" wadze.

- W mojej praktyce klinicznej doświadczyłam, że pacjenci o szczupłej sylwetce często mają trudności z odzyskaniem różnych funkcji, podczas gdy osoby ze względną nadwagą zwykle radzą sobie lepiej. Zmotywowało mnie to do zbadania, czy istnieje związek między masą ciała a funkcjonalną po - mówi dr Izawa Kazuhiro z Uniwersytetu Kobe w Japonii.

Oceniono nasilenie różnych czynników niepełnosprawności u ponad pół miliona pacjentów w momencie wypisu ze szpitala. Uwzględniono: wskaźnik masy ciała (BMI), czyli wagę w stosunku do wzrostu, wiek pacjenta, płeć, stan niepełnosprawności w momencie hospitalizacji i inne.

Jak odkryto, ryzyko wypisania ze szpitala ze wyższym wskaźnikiem niepełnosprawności było stosunkowo niskie u osób z BMI między 22,1 a 27,5 kg/m2, a najniższe przy BMI wynoszącym 24,7 kg/m2. Biorąc pod uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje Azjatów z BMI między 23 a 25 kg/m2 jako osoby z , a powyżej tej wartości jako osoby otyłe, BMI nieznacznie wyższe niż normalne wydaje się korzystne dla szans na wyzdrowienie z udaru z mniejszym stopniem niepełnosprawności.

- Mediana wieku w tym badaniu wynosiła 77 lat, a osoby w tej grupie wiekowej i starsze łatwiej tracą na wadze. Jednak ludzie posiadający pewne rezerwy mogą być lepiej przygotowani na wyzwanie żywieniowe po udarze i , co skutecznie chroni ich układ nerwowy - uważa dr Kazuhiro.

Podobne badanie przeprowadzono kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wykazało taki sam efekt, ale przy BMI wynoszącym 30,0 kg/m2 dla tej populacji. - Azjaci mają zwykle szczuplejsze ciała w porównaniu do Amerykanów, co również znajduje odzwierciedlenie w niższym optymalnym BMI dla obniżenie prawdopodobieństwa niepełnosprawności przy wypisie ze szpitala - zauważają eksperci.

- Warto przypomnieć wszystkim, że utrata wagi w podeszłym wieku jest szkodliwa. Medycy zaś powinni pamiętać, że muszą ściśle monitorować utratę masy ciała pacjentów podczas hospitalizacji, aby zapobiec upośledzeniu czynnościowemu - zaznaczają eksperci. Aby lepiej zrozumieć opisywany mechanizm, naukowcy z Uniwersytetu Kobe zamierzają zbadać, w jaki sposób zmiana masy ciała podczas hospitalizacji jest związana z niepełnosprawnością funkcjonalną.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy