08-11-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Nieznacznie otyłe osoby mają mniejsze ryzyko trwałej niepełnosprawności po udarze. To kolejny element paradoksu otyłości, czyli takich aspektów nadmiernej wagi, które wydają się mieć ochronny wpływ na zdrowie.
Paradoks otyłości w tym wypadku to udokumentowane obserwacje, że wśród osób, które doznały udaru, osoby z umiarkowaną nadwagą mają niższy wskaźnik śmiertelności, nawrotów i ponownych przyjęć do szpitala w porównaniu z pacjentami o „normalnej" wadze.
- W mojej praktyce klinicznej doświadczyłam, że pacjenci o szczupłej sylwetce często mają trudności z odzyskaniem różnych funkcji, podczas gdy osoby ze względną nadwagą zwykle radzą sobie lepiej. Zmotywowało mnie to do zbadania, czy istnieje związek między masą ciała a funkcjonalną po - mówi dr Izawa Kazuhiro z Uniwersytetu Kobe w Japonii.
Oceniono nasilenie różnych czynników niepełnosprawności u ponad pół miliona pacjentów w momencie wypisu ze szpitala. Uwzględniono: wskaźnik masy ciała (BMI), czyli wagę w stosunku do wzrostu, wiek pacjenta, płeć, stan niepełnosprawności w momencie hospitalizacji i inne.
Jak odkryto, ryzyko wypisania ze szpitala ze wyższym wskaźnikiem niepełnosprawności było stosunkowo niskie u osób z BMI między 22,1 a 27,5 kg/m2, a najniższe przy BMI wynoszącym 24,7 kg/m2. Biorąc pod uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje Azjatów z BMI między 23 a 25 kg/m2 jako osoby z , a powyżej tej wartości jako osoby otyłe, BMI nieznacznie wyższe niż normalne wydaje się korzystne dla szans na wyzdrowienie z udaru z mniejszym stopniem niepełnosprawności.
- Mediana wieku w tym badaniu wynosiła 77 lat, a osoby w tej grupie wiekowej i starsze łatwiej tracą na wadze. Jednak ludzie posiadający pewne rezerwy mogą być lepiej przygotowani na wyzwanie żywieniowe po udarze i , co skutecznie chroni ich układ nerwowy - uważa dr Kazuhiro.
Podobne badanie przeprowadzono kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wykazało taki sam efekt, ale przy BMI wynoszącym 30,0 kg/m2 dla tej populacji. - Azjaci mają zwykle szczuplejsze ciała w porównaniu do Amerykanów, co również znajduje odzwierciedlenie w niższym optymalnym BMI dla obniżenie prawdopodobieństwa niepełnosprawności przy wypisie ze szpitala - zauważają eksperci.
- Warto przypomnieć wszystkim, że utrata wagi w podeszłym wieku jest szkodliwa. Medycy zaś powinni pamiętać, że muszą ściśle monitorować utratę masy ciała pacjentów podczas hospitalizacji, aby zapobiec upośledzeniu czynnościowemu - zaznaczają eksperci. Aby lepiej zrozumieć opisywany mechanizm, naukowcy z Uniwersytetu Kobe zamierzają zbadać, w jaki sposób zmiana masy ciała podczas hospitalizacji jest związana z niepełnosprawnością funkcjonalną.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »