Strona głównaZdrowieNadwaga i otyłość coraz większym problemem w UE

Nadwaga i otyłość coraz większym problemem w UE

W obliczu coraz większego problemu otyłości i nadwagi we wszystkich krajach członkowskich, Unia Europejska pod przewodnictwem Holandii, stworzyła dokument „Roadmap for Action on Food Product Improvement”. Wytyczne zostały zaprezentowane podczas konferencji w Amsterdamie w której wzięły udział 23 kraje członkowskie oraz liczne przedsiębiorstwa sektora spożywczego i organizacje pozarządowe.
Nadwaga i otyłość coraz większym problemem w UE [© chuugo - Fotolia.com] Problem oraz chorób dietozależnych jest coraz bardziej powszechny na całym kontynencie. Niezdrowa dieta, a w tym konsumpcja zbyt dużej ilości soli, cukru oraz tłuszczów nasyconych odgrywają kluczową rolę w tym procesie. W celu wprowadzenia działań mających na celu ograniczenie problemu nadwagi i otyłości wśród Europejczyków, 22-23 lutego br. w Amsterdamie odbyła się konferencja na temat ulepszenia produktów spożywczych (Food Product Improvement). Na spotkaniu przedstawiono propozycję działań, które mają pomóc w walce ze złymi nawykami żywieniowymi mieszkańców Europy.

Jedną z rekomendacji Unii Europejskiej jest stopniowa zmiana składów produktów spożywczych. Chcąc osiągnąć ten cel niezbędna jest ścisła i długofalowa współpraca wielu podmiotów z całej Unii Europejskiej. Proces ten powinien przebiegać od etapu produkcji po półkę sklepową. Stworzony plan ma wpłynąć na przyspieszenie wspólnych działań rządów krajowych, podmiotów działających na rynku spożywczym, Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz organizacji pozarządowych. Współpraca wspomnianych podmiotów miałaby zostać poparta badaniami, analizą danych oraz niezależnym monitoringiem. Zastosowanie sprawdzonych ułatwień związanych z rozwojem i wdrażaniem wiedzy mają być kluczem do uzyskania oczekiwanych rezultatów przez państwa członkowskie. Istotne ma być również ustalenie odpowiednich kryteriów zarówno dla cateringu, zamówień publicznych na , jakości produktów spożywczych oraz ich oznaczeń w formie logo. Przeprowadzenie międzynarodowych kampanii miałoby być jedną z form mających na celu ulepszenie składów produktów spożywczych. Powyższe uzgodnienia i działania mają przyczynić się do zdrowszych i prostszych wyborów żywności przez konsumentów.

W dokumencie „Roadmap for Action on Food Product Improvement” zwrócono uwagę nie tylko na kwestię stopniowej reformulacji składów produktów, ale również na pozytywne systemy znakowania produktów. Wśród nich, jako rekomendowany, wymieniono Fundację Choices International. To właśnie z jej ramienia działa w Polsce Program „Wiem, co Wybieram”, którego misją jest zachęcanie konsumentów do dokonywania zdrowszych wyborów przy półce sklepowej podczas codziennych . Wspomniane logo Programu umieszczane na produktach jest doskonałą wskazówką dla konsumentów. Dzięki niemu kupujący mają pewność, że dany produkt zawiera ograniczoną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów tłuszczowych typu trans oraz soli, a tym samym spełnia żywieniowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy