Strona głównaZdrowieNadreaktywny pęcherz - częsty problem podczas menopauzy

Nadreaktywny pęcherz - częsty problem podczas menopauzy

Jeśli z wiekiem coraz częściej odczuwasz nagłą potrzebę, by udać się do łazienki, nie jesteś sama. Kobiety po menopauzie w wieku 45 - 54 lat są bardziej narażone na zespół pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB). Co więcej, otyłość i wielokrotne porody zwiększają ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu.
Nadreaktywny pęcherz - częsty problem podczas menopauzy [© Luftbildfotograf - Fotolia.com]
Objawy są powszechne u kobiet i zwykle nasilają się wraz z wiekiem. W Stanach Zjednoczonych częstość nietrzymania moczu wynosi 17,1 proc. u kobiet w wieku powyżej 20 lat i 38 proc. u kobiet po sześćdziesiątce.

Istnieją dwa główne rodzaje nietrzymania moczu - nietrzymanie moczu z nagłym parciem i wysiłkowe nietrzymanie moczu. To pierwsze oznacza mimowolną utratę moczu związaną z parciem. Drugie z kolei to mimowolne oddawanie moczu w efekcie wysiłku fizycznego, w tym uprawiania , kichania, czy - ono jest częstsze. Wreszcie, objawia się częstym oddawaniem moczu, odczuwaniem naglącego parcia oraz nykturią (konieczność częstszego korzystania z łazienki w nocy).

Nadreaktywny pęcherz częściej kobiet w wieku 45 - 54 lata po menopauzie. Jednocześnie wysiłkowe nietrzymanie moczu było rzadsze po okresie klimakterium, jednakże objawy wysiłkowego nietrzymania moczu nasilały się w wyniku wysokiego wskaźnika masy ciała i większej liczby porodów.

Inne czynniki obejmowały tych dolegliwości obejmowały palenie papierosów, cukrzycę, histerektomię i stosowanie terapii hormonalnej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy