Strona głównaZdrowieNadmierne picie alkoholu nasila ból

Nadmierne picie alkoholu nasila ból

Długotrwałe picie alkoholu może powodować, że ludzie są bardziej wrażliwi na ból.
Nadmierne picie alkoholu nasila ból [fot. ktphotography from Pixabay]
- Ból jest zarówno powszechnym objawem u pacjentów uzależnionych od alkoholu, jak i powodem, dla którego ludzie ponownie sięgają po - mówi dr Marisa Roberto ze Scripps Research.

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu (Alcohol use disorder, AUD), które obejmują nadmierne picie alkoholu i uzależnienie od niego, dotyczą milionów ludzi na całym świecie i mogą wywołać rozwój wielu chorób przewlekłych, w tym chorób serca, udaru mózgu, i niektórych .

Wśród różnych skutków długotrwałego picia alkoholu jest ból: ponad połowa osób z AUD doświadcza przedłużającego się . Ma to związek z neuropatią alkoholową, czyli uszkodzeniem nerwów, które wywołuje przewlekły ból i inne objawy. Co więcej, AUD jest związane ze zmianami w sposobie, w jaki mózg przetwarza sygnały bólowe, a także zaburzeniami aktywacji układu odpornościowego. To z kolei może sprzyjać zwiększeniu picia alkoholu. Ponadto podczas odstawienia osoby z AUD mogą doświadczać allodynii, czyli stanu, w którym nieszkodliwy bodziec odbierany jest jako bolesny.

Porównano trzy grupy myszy: część gryzoni była uzależniona od alkoholu, część miała ograniczony dostęp do alkoholu i nie były uzależnione, wreszcie niektórym zwierzętom nigdy nie podawano alkoholu.

U uzależnionych myszy allodynia rozwinęła się podczas odstawienia alkoholu, a późniejszy dostęp do niego znacznie zmniejszył wrażliwość na ból. Co więcej, około połowa myszy, które nie były uzależnione, również wykazywała oznaki zwiększonej wrażliwości na ból podczas odstawienia, jednak w przeciwieństwie do uzależnionych gryzoni, u nich nie została osłabiona przez ponowne spożycie alkoholu.

Kiedy zmierzono poziomy białek zapalnych u zwierząt, odkryto, że jakkolwiek szlaki zapalne były podwyższone zarówno u uzależnionych, jak i u nieuzależnionych myszy, specyficzne cząsteczki były zwiększone tylko u tych pierwszych. Wydaje się więc, że różne mechanizmy molekularne mogą napędzać te dwa rodzaje bólu.

Uczeni mają nadzieję, że rozpoznanie tych białek pomoże w opracowaniu leku na różne rodzaje bólu związane ze spożywaniem alkoholu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy