Strona głównaZdrowieNadmierna senność - nowy, szybki sposób diagnozy

Nadmierna senność - nowy, szybki sposób diagnozy

W pewnym momencie wielu z nas doświadczyło senności po obiedzie, walcząc o zachowanie czujności w środku popołudnia i sięgając po butelkę wody, aby nawodnić zmęczone ciało. Ale co z osobami cierpiącymi na nadmierną senność w ciągu dnia, czyli senność trwającą przez cały czas pozostawania na jawie?
Nadmierna senność - nowy, szybki sposób diagnozy [fot. hoahoa111 from Pixabay]
Dotychczas nadmierną diagnozowano na podstawie całodziennego Testu Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT). Teraz naukowcy z University of South Australia odkryli nowy, pomiar senności, który może dać diagnozę w ciągu zaledwie dwóch minut. Elektrody przymocowane do skóry głowy w formie elektroencefalogramu (EEG) mierzą aktywność elektryczną mózgu, a ta aktywność może określić czas potrzebny danej osobie do .

Wykorzystanie nowych markerów EEG powiązanych z procesami biologicznymi może przewidzieć, czy ktoś jest wystarczająco „obudzony", aby prowadzić samochód, obsługiwać maszyny, a nawet mieć zdolności umysłowe, aby przystąpić do egzaminu.

- Senność jest krytycznym sygnałem biologicznym, który wskazuje na potrzebę snu w organizmie, jednak zmierzenie tego stanu u ludzi pozostaje trudne - mówi dr Alex Chatburn, współautor badań. - Chociaż technologia EEG jest od dawna stosowana do badania aktywności mózgu podczas snu, tradycyjne markery mają znaczne ograniczenia i nie przedstawiają całej sytuacji. Nie odzwierciedlają one podstawowych procesów biologicznych, zaś nasza metoda monitoruje pobudliwość neuronalną, odpowiadającą procesom snu i czuwania w mózgu - dodaje dr Chatburn.

- Lepsze zrozumienie senności może przynieść praktyczne korzyści w radzeniu sobie z , takimi jak bezsenność, lub inne zaburzenia, w których osoby doświadczają zaburzeń snu, ale nie czują się senne. Te odkrycia mogą również wpłynąć na bezpieczeństwo w miejscu pracy, gdzie wykrywanie i radzenie sobie z sennością może zapobiec wypadkom w branżach wymagających wysokiego poziomu uwagi - wyjaśnia dr Chatburn.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy