Strona głównaZdrowieNadmiar tłuszczu we krwi szczególnie groźny dla diabetyków i otyłych

Nadmiar tłuszczu we krwi szczególnie groźny dla diabetyków i otyłych

Podwyższony poziom tłuszczów we krwi u osób z cukrzycą typu 2 i otyłością jest bardziej szkodliwy niż uważano wcześniej.
Nadmiar tłuszczu we krwi szczególnie groźny dla diabetyków i otyłych [fot. Belova59 from Pixabay]
U pacjentów z chorobami metabolicznymi nadmiar tłuszczu we krwi skutkuje stresem w komórkach mięśniowych - tj. reakcją, która uszkadzają ich strukturę i funkcję.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds odkryli, że narażone na stres komórki wysyłają sygnał przekazywany innym komórkom. Może on przynosić krótkoterminową korzyść ochronną, ponieważ stanowi częścią mechanizmu osłabiającego stres. Jednakże w chorobach metabolicznych, które są stanami długotrwałymi, taki sygnał może zabić komórki, nasilić objawy i dodatkowo rozwinąć chorobę.

Od dawna wiadomo, że podwyższona zawartość tłuszczu we krwi uszkadza tkanki i narządy, przyczyniając się do i metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Taka dolegliwość może być spowodowana otyłością, której wskaźniki - jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia - na całym świecie niemal potroiły się od ostatnich czterech dekad. Szacuje się, że z otyłością zmaga się obecnie ponad 650 milionów ludzi na całym świecie.

Odkrycia dają zupełnie nową perspektywę tego, jak komórki reagują na stres, co ma znaczenie dla wiedzy na temat chorób metabolicznych, w tym otyłości. - Te badania dają nam nowe spojrzenie na oddziaływanie stresu w komórkach osób z i otwierają na opracowywanie nowych metod leczenia - mówi prof. Lee Roberts z University of Leeds.

- Wraz z nasileniem epidemii otyłości, powiązane choroby przewlekłe, takie jak , wymagają nowych metod leczenia. Mamy nadzieję, że nasze badania otwierają drogę do rozwiązania tego rosnącego problemu - dodaje prof. Roberts.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy