Strona głównaZdrowieNadmiar ćwiczeń wywołuje zmęczenie i problemy z podejmowaniem decyzji

Nadmiar ćwiczeń wywołuje zmęczenie i problemy z podejmowaniem decyzji

Choć ciągle zbyt mało ludzi regularnie ćwiczy, odnotowywany jest także odmienny problem związany z aktywnoscią fizyczną. Niektórzy nie tylko przestrzegają zaleceń dotyczących poziomu wysiłku fizycznego, ale wręcz windują stawiane sobie cele w tym zakresie.
Nadmiar ćwiczeń wywołuje zmęczenie i problemy z podejmowaniem decyzji [fot. Pexels z Pixabay]
Jak pokazują nowe badania, nadmiar nie tylko wywołuje mięśni, ale może również oddziaływać na mózg i zmniejszyć zdolność do .

Według medyków z Hôpital de la Pitié-Salpêtrière w Paryżu przetrenowanie oddziałuje negatywnie nie tylko na ciało, ale i umysł. Może wpływać na taki stan zmęczenia, jaki obserwowany jest przy intensywnej pracy intelektualnej. To z kolei zaburza kontrolę poznawczą, czyli umiejętność nadzorowania i regulowania własnych procesów poznawczych dla osiągnięcia określonych celów.

Jak wiadomo, zbyt częsty i intensywny trening fizycznego skutkuje znacznym osłabieniem wydajności fizycznej z powodu przemożnego poczucia zmęczenia. Teraz sprawdzono, jaki jest związek pomiędzy przetrenowaniem i zaburzeniami funkcji nerwów w mózgu oraz zmęczeniem .

Jak się okazało, trzytygodniowy bardzo wymagający trening wywołał u badanych sportowców zarówno zwiększone poczucie zmęczenia, jak i zmiany w zachowaniu. Testy oceniające sposoby dokonywania wyborów dowiodły, że zmęczeni sportowcy częściej działali impulsywnie. Skany MRI pokazały, że przeciążenie fizyczne skutkowało zaburzeniami aktywacji bocznej kory przedczołowej, obszaru mózgu odpowiadającego za kontrolę poznawczą, w tym za podejmowanie decyzji, planowanie, powstrzymywanie się od pewnych działań, czy operacje motywacyjne.

Wykazano, że zbytnie obciążenie treningami przekładało się na częstsze działanie pod wpływem impulsu. Przede wszystkim widoczne było to, że podejmowali taką aktywność, która prowadziła do natychmiastowego otrzymania jakiejś nagrody, bez względu na wartość tego, co można by było uzyskać w dłuższej perspektywie czasowej. Zbyt intensywny trening zwiększał impulsywność i osłabiał zdolność do rezygnacji natychmiastowej gratyfikacji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy