Strona głównaZdrowieNadmiar cukru szkodzi, a łatwo się od niego uzależnić

Nadmiar cukru szkodzi, a łatwo się od niego uzależnić

Jeśli dostarczasz sobie zbyt dużo cukru, niszczysz swoje zdrowie, mówią eksperci.
Nadmiar cukru szkodzi, a łatwo się od niego uzależnić - Spożycie cukru to teraz epidemia. Długoterminowe skutki będą zdumiewające - mówi dr Mark Hyman, autor książki na temat diety i szkodliwości nadmiaru cukru. Gdy dostarczamy sobie cukier w ogromnych ilościach, może on siać spustoszenie w organizmie. Może skutkować , , czy , a także rakiem sutka, raka trzonu macicy i rakiem okrężnicy.

Jedno z ostatnich badań wykazało, że ludzie z prawidłową masą ciała, którzy spożywali zbyt dużo cukru, cechowali się dwukrotnie wyższym ryzykiem śmierci z powodu choroby serca. Inne badania dowiodły, że nadmiar cukru jako główną przyczynę bezalkoholowego stłuszczenia wątroby, które może prowadzić do niewydolności tego organu.

Na pytanie, dlaczego dzieje się tak, że nazbyt często raczymy się produktami z dużą ilością , eksperci odpowiadają: to proste, jesteśmy uzależnieni. Testy wykazały, że super-słodkie artykuły mogą uzależniać tak, jak narkotyki.

Mózg odpowiada za wywoływanie ochoty na coś słodkiego, ponieważ dla naszych przodków tak słodkie produkty, jak np. jagody były szczególnie pożywne. Jednakże taka zależność łatwo może się pogłębić. Objadanie się współczesną formą cukru (a co istotne, ) może spowodować przypływ dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiadającego za dobre samopoczucie. Powtarzające się przyjmowanie większych dawek słodkich produktów wpływa na funkcjonowanie ośrodka przyjemności w mózgu - uwalnia on coraz mniej dopaminy i potrzeba kolejnych „dostaw" cukru, by uzyskać ten sam przyjemny efekt.

Uczeni przeanalizowali wpływ cukru na organizm i uznali, że może być on tak silnie uzależniający jak kokaina czy morfina. Kiedy naukowcy poddali skanowaniu mózgi uczestników, którzy właśnie zjedli coś bardzo słodkiego, jądro półleżące - część mózgu aktywująca się np. przy dostarczeniu sobie heroiny - było jasno oświetlone. U osób z grupy kontrolnej (które zjadły przekąskę o niskiej ilości cukru) jądro półleżące nie było aktywne.

Co więcej, badania pokazują, że w przypadku niektórych ludzi uzależnienie od cukru wiąże się z objawami odstawienia podobnymi do tych występujących przy uzależnieniu od narkotyków. Przedłużający się brak dotychczasowej ilości cukru prowadzi do ospałości, niepokoju, drażliwości.

Powstaje pytanie, czy wszyscy się uzależniają. Niekoniecznie, wyjaśniają eksperci. To jak z hazardem - niektórzy potrafią wejść do kasyna, zagrać na maszynie wrzutowej i wyjść. Inni grają do ostatniej złotówki, mówią badacze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaproponowała aktualizację wytycznych dotyczących konsumpcji cukru - warto ograniczyć cukier do mniej niż pięć procent całkowitego spożycia energii (sześciu łyżeczek dziennie).

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy