Strona głównaZdrowieNadmiar cukru osłabia zdolności poznawcze

Nadmiar cukru osłabia zdolności poznawcze

Cukier wpływa na sposób działania mózgu i zaburza zdolności poznawcze, jeśli jest go za dużo.
Nadmiar cukru osłabia zdolności poznawcze [Fot. vetre - Fotolia.com] Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają, by nie stanowił więcej, niż 5 do 10 procent (25-50 gramów) dziennej porcji kalorii. Ponieważ jednak dodaje się go obecnie do tak wielu produktów, trudno jest przestrzegać rekomendacji WHO. Tymczasem jego nadmiar ma poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym .

Nowozelandzcy badacze przeanalizowali wydajność poznawczą 49 osób, które piły napoje zawierające glukozę, sacharozę (stosowany przez nas cukier do słodzenia kawy lub herbaty), fruktozę (cukier owocowy) lub sukralozę (sztuczny słodzik). Uczestnicy zostali przetestowani pod kątem czasu odpowiedzi na pytania, zdolności arytmetycznych i interferencji Stroopa mierzącej czas przetwarzania poznawczego.

Uczeni ustalili, że osoby, które dostarczały sobie glukozę lub sacharozę, osiągały gorsze wyniki testów niż te, które spożywały fruktozę lub sukralozę. Poziom uwagi istotnie zmniejszył się po spożyciu produktu zawierającego glukozę, wskazali autorzy z Uniwersytetu Otago.

Jakkolwiek glukoza jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, jej nadmiar może uszkodzić komórki organizmu. Uczeni zaznaczyli, że potrzebne są dalsze badania za pomocą technik neuroobrazowania, by dokładniej określić zmiany w różnych regionach mózgu po spożyciu cukru. To pozwoli lepiej zrozumieć, jak powstają niedobory uwagi po spożyciu glukozy.

Dietetycy wskazują, że przeciętna . Jest bowiem wszechobecny - stanowi nie tylko składnik ciast czy cukierków, ale także m. in. ketchupu, sosów, jogurtów, gotowych produktów, etc. Zwykle nie dostrzega się więc nawet, że spożywa się jego nadmiar. Co więcej, kilka badań dowiodło, że , dlatego ludzie tak chętnie umieszczają w diecie artykuły z jego zawartością.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X