Strona głównaZdrowieNadmiar alkoholu ma związek z większą wagą i ryzykiem udarem

Nadmiar alkoholu ma związek z większą wagą i ryzykiem udarem

Z badań wynika, że ponad połowa osób pijących w wieku powyżej 59 lat dostarczała sobie nadmiernych ilości alkoholu, co wiązało się ze znacznie obszerniejszą talią i zwiększonym ryzykiem udaru mózgu.
Nadmiar alkoholu ma związek z większą wagą i ryzykiem udarem [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Uczeni z University College London odkryli związek między intensywnym piciem w ciągu życia a szeregiem niekorzystnych wskaźników zdrowotnych, w tym chorobami układu krążenia.

W badaniach uwzględniono informacje dotyczące niemal 5 tysięcy osób w wieku 59-83 lata. Ustalono, że intensywne picie alkoholu przez większą część życia wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi, słabszą czynnością wątroby, zwiększonym ryzykiem udaru, większymi obwodami talii i nadmiernym wskaźnikiem masy ciała (), i nawet, jeśli ograniczy się picie znacznie przed 50-tym rokiem życia. Z drugiej strony zaś, rezygnacja z większych dawek alkoholu w dowolnym momencie życia może być korzystna dla ogólnego stanu zdrowia.

„Nadużywanie alkoholu, chociaż powszechnie uważa się, że dotyczy to przede wszystkim młodzieży, jest bardzo częste wśród osób starszych; w Anglii hospitalizcja z powodu nadmiaru alkoholu jest najwyższa wśród ludzi w wieku powyżej 50 lat. Nowe (...) badanie zwiększa świadomość wpływu picia alkoholu w ciągu całego życia na zdrowie", mówi Linda Ng Fat, współautorka badań.

Osoby, które dostarczały sobie nadmiaru alkoholu we wcześniejszych latach i w seniorskim wieku miały znacznie wyższe skurczowe ciśnienie krwi i gorszą czynność wątroby, niż ci, którzy nigdy nie pili za dużo, i to po uwzględnieniu innych czynników stylu życia. Wśród osób, które podczas badania piły nadmiernie, skurczowe ciśnienie krwi było o 2,44 mmHG wyższe, a transferaza gammaglutamylowa (GGT), marker , była podwyższona o 22,64 IU / l, w porównaniu z uczestnikami nigdy nie przesadzającymi z .

Ponadto ludzie ryzykownie pijący podczas badań mieli trzy razy większe ryzyko , a pijący w taki sposób w młodszych latach dwa razy wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób innych niż dolegliwości układu sercowo-naczyniowego w porównaniu z osobami, które nigdy nie nadużywały napojów wyskokowych.

Wreszcie, ludzie przez całe dorosłe życie pijący nadmierne dawki różnych trunków odznczali się istotnie wyższym wskaźnikiem BMI oraz obwodem talii w porównaniu do tych, którzy pili umiarkowane ilości alkoholu.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Addiction.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy