Strona głównaZdrowieNadmiar alkoholu dodatkowo osłabia mięśnie na starość

Nadmiar alkoholu dodatkowo osłabia mięśnie na starość

W starszym wieku następuje utrata tkanki mięśniowej, co oznacza i osłabienie, i wieksze ryzyko upadków. Taką sytuację dodatkowo pogarsza nadmiar alkoholu. A dotyczy to zwłaszcza kobiet.
Nadmiar alkoholu dodatkowo osłabia mięśnie na starość [Fot. Scott Griessel - Fotolia.com] Warto ćwiczyć w każdym wieku, mówią lekarze, a seniorzy szczególnie powinni zadbać o regularny wysiłek fizyczny, bo dzięki niemu moga wzmocnić słabnące z upływem lat mięśnie. Nie tylko jednak czas sam w sobie powoduje zmniejszanie się tkanki mięśniowej, my sami pogarszamy sprawę, jeśli pijemy nadmierne ilości .

Jak wynika z badań Yonsei University College of Medicine e Seulu, kobiety po , które często sięgają po alkohol, mają czterokrotnie wyższe ryzyko sarkopenii (utraty masy mięśniowej i osłabienia funkcji mięśni) niż rówieśniczki abstynentki.

Nadmiarowe ilości alkoholu powodują problemy z pamięcią, uczenie się i podstawowymi , sprzyjając ryzyku demencji. To jednak nie wszystko - skutkują także szybszą utratą masy mięśniowej u kobiet w starszym wieku.

Utrata masy mięśniowej zaczyna się zazwyczaj od wieku średniego i postępuje z szybkością 6 proc. na dekadę. Zwykle zaledwie trzy czwarte masy mięśniowej wieku rozrodczego pozostaje po 80 roku życia. Proces ten wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi, chodzenie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

W koreańskich badaniach wzięło udział niemal 2 400 kobiet w średnim wieku 62 lata. 8 proc. pań cierpiało na sarkpenię. Kiedy uczeni zebrali wywiad dotyczącyc zdrowia i codziennych nawyków uczestniczek, ustalili, że ryzyko sarkopenii było prawie cztery razy wyższe wśród kobiet pijących znaczne ilości alkoholu w porównaniu do pań z rzadka sięgających po coś mocniejszego.

Co więcej, uczestniczki nie stroniące od napojów wyskokowych odznaczały się wyższym poziomem uszkodzenia wątroby, , a także miały wyższe ciśnienie i poziom .

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Menopause.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X