Strona głównaZdrowieNadgodziny wywołują choroby serca

Nadgodziny wywołują choroby serca

Jeśli pracujesz po godzinach, narażasz się na większe ryzyko chorób serca, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie The Lancet.
Nadgodziny wywołują choroby serca [Fot. pressmaster - Fotolia.com] Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów Europy. Cnota pracowitości jednak może być okupiona poważnymi problemami ze zdrowiem, okazuje się, że długie godziny w pracy sprzyjają problemom z układem krążenia.

Uczeni odkryli, że przez 61-70 godzin w tygodniu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o 42 proc, a spędzanie na obowiązkach zawodowych 71 - 80 godzin zwiększa to prawdopodobieństwo o o 63 proc. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że choroby serca stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie.

Uzyskane wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia dotyczące wpływu długiej pracy na samopoczucie. Poza obniżeniem satysfakcji z pracy, nadgodziny mogą oznaczać o wiele większe ryzyko: , , chorób przewlekłych (takich jak , i przewlekła choroba płuc), .

Jak wskazują eksperci, wielogodzinny dzień pracy nie zawsze przekłada się na produktywność. Przykładowo, obliczono, że chociaż Niemcy stanowią jedną z najsilniejszy europejskich gospodarek, mieszkańcy tego kraju spędzają w pracy średnio 35,6 godzin. W Polsce pracuje się średnio 40-42,5 godzin. Podobnie jest w Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Grecji. Najkrócej pracują Holendrzy: 20,5-30,5 godzin tygodniowo. Irlandczycy również się nie przepracowują, na obowiązki zawodowe poświecają 30-35 godzin.

Według danych WHO na choroby sercowo-krążeniowe corocznie umiera średnio 15,5 milionów ludzi, co stanowi ponad 30 procent globalnej populacji.

O badaniach napisano w American Journal of Industrial Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

OSIEM + DWA =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X