Strona głównaZdrowieNadciśnienie - jeśli chcesz je zmniejszyć, jedz awokado

Nadciśnienie - jeśli chcesz je zmniejszyć, jedz awokado

Nadciśnienie to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nierzadko prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną śmierci ludzi na całym świecie.
Nadciśnienie - jeśli chcesz je zmniejszyć, jedz awokado [Fot. lukesw - Fotolia.com] Rozwojowi sprzyja nasza niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Ono zaś sprzyja takim problemom zdrowotnym, jak , , i choroby nerek. Na szczęście, sami możemy wiele zrobić, żeby ustabilizować ciśnienie krwi. Jednym z działań w tym kierunku jest jedzenie .

Podczas gdy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości cholesterolu do prawidłowej pracy, jego nadmiar w tętnicach prowadzi do ich zawężenia i zwiększenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Jakkolwiek zdrowa dieta wymaga ograniczenia nasyconych tłuszczów, powinna obfitować w zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w awokado.

Jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition, zastąpienie tłuszczów nasyconych jednonienasyconymi tłuszczami, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Tłuszcze nasycone w dużych ilościach znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. pełnotłustym nabiale, czerwonym mięsie, etc. Zdrowe tłuszcze z kolei można znaleźć np. w awokado, , nasionach, , etc.

Warto jednocześnie pamiętać, że awokado jest dość kaloryczne - 100 gramów produktu to ok. 160 kcal. Jeśli zjada się jednak połowę tego owocu dziennie, nie trzeba się martwić o przybieranie na wadze. Poza zdrowymi tłuszczami wraz z awokado dostarczasz sobie: witaminy E, A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy. Jeśli chodzi o minerały, wysoka jest zawartość wapnia, potasu i fosforu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy