Strona głównaZdrowieNadciśnienie w wieku średnim oznacza uszkodzenie mózgu w późniejszym życiu

Nadciśnienie w wieku średnim oznacza uszkodzenie mózgu w późniejszym życiu

Podwyższone ciśnienie krwi jest powiązane z większymi uszkodzeniami mózgu u osób starszych.
Nadciśnienie w wieku średnim oznacza uszkodzenie mózgu w późniejszym życiu [Mierzenie ciśnienia, © Photographee.eu - Fotolia.com]
Istnieje silny związek między nadmiernym rozkurczowym ciśnieniem przed 50 rokiem życia a uszkodzeniem mózgu w późniejszym czasie. Dotyczy to nawet sytuacji, w której nie jest uważany za konieczny do leczenia.

Przeanalizowano dane medyczne kilkudziesięciu tysięcy osób w wieku 40 - 69 lat. Uczestnicy zostali poddani badaniom rezonansem magnetycznym, dzięki którym można było oszacować uszkodzenia w mózgu zwane „hiperintensywnością istoty białej" (white matter hyperintensities, WMH). Są one widoczne na skanach mózgu metodą jako jaśniejsze obszary i wskazują na uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, które intensyfikuje się wraz z wiekiem i wzrostem ciśnienia krwi. WMH mają związek z podwyższonym ryzykiem , , niepełnosprawności fizycznej, i spadku zdolności myślenia.

- Nie u wszystkich osób zmiany te rozwijają się wraz z wiekiem, ale są one obecne u ponad 50 proc. pacjentów w wieku powyżej 65 lat i większości osób w wieku powyżej 80 lat, nawet bez nadciśnienia. Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że takie zaburzenia rozwiną się w związku z podwyższonym ciśnieniu krwi - mówi dr Karolina Wartolowska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Samo w sobie podwyższone ciśnienie oznaczało niekorzystne zmiany w mózgu, uwzględniono bowiem także inne czynniki, które mogły mieć wpływ na wspomniane modyfikacje, w tym wiek, płeć, a także palenie papierosów i obecność cukrzycy.

Odkryto, że większe obciążenie WMH miało związek ze skurczowym ciśnieniem krwi, szczególnie, gdy było podwyższone przed pięćdziesiątym rokiem życia. Groźny okazał się każdy wzrost ciśnienia krwi, nawet poniżej uważanego za chorobowy progu wynoszącego 140 mmHg w przypadku skurczowego i poniżej 90 mmHg w przypadku rozkurczowego ciśnienia. Im wyższe było ciśnienie jednak, tym bardziej rozbudowane WMH.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy