Strona głównaZdrowieNadciśnienie przyspiesza osłabienie poznawcze

Nadciśnienie przyspiesza osłabienie poznawcze

Osoby z nadciśnieniem doświadczają szybszego osłabienia zdolności myślenia, podejmowania decyzji i zapamiętywania informacji niż ludzie z ciśnieniem krwi w normie.
Nadciśnienie przyspiesza osłabienie poznawcze [fot. Antonio Corigliano from Pixabay]
Sprawdzono związek ze słabnącą funkcją mózgu na przestrzeni lat. Okazuje się, że osłabienie zdolności poznawczych wynikający z nadmiernego ciśnienia krwi dotyczy osób o różnym kolorze skóry.

- Nasze ustalenia wskazują, że zbyt wysokie ciśnienie sprzyja przyspieszeniu zaś przyjmowanie leków na nadciśnienie spowalnia to tempo - mówi prof. Deborah Levine z University of Michigan.

- Ponieważ inne testy wykazały, że osoby pochodzenia latynoskiego w Stanach Zjednoczonych mają wyższy wskaźnik niekontrolowanego nadciśnienia niż osoby białe, częściowo ze względu na gorszy dostęp do opieki, ważne, aby otrzymywały one dodatkowe wsparcie kontroli ciśnienia krwi. I to bez względu na to, że ciśnienie krwi jest tylko częścią obrazu, jeśli chodzi o ich zwiększone ryzyko demencji. Nadciśnienie bardziej rozpowszechnione w jednej grupie, może przyczyniać się do znacznych dysproporcji zdrowotnych - wyjaśnia prof. Levine.

Przeanalizowano zmiany zdolności myślenia i ludzi uczestniczących w wieloletnich badaniach. Monitorowano odczyty ciśnienia krwi i wyniki uzyskiwane w testach zdolności poznawczych, funkcji wykonawczych i pamięci u osób o jasnej i ciemniejszej skórze.

Ogólnie rzecz biorąc, tendencja osłabienia zdolności myśleniu i zapamiętywania z powodu nadciśnienia przebiegała w tym samym tempie w obu grupach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy