Strona głównaZdrowieNa zdrowiu raczej nie oszczędzamy. Wyjątkiem przewlekle chorzy i niepełnosprawni

Na zdrowiu raczej nie oszczędzamy. Wyjątkiem przewlekle chorzy i niepełnosprawni

Polacy coraz mniej oszczędzają na zdrowiu i maleje liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Z leczenia częściej rezygnują ci, których na to nie stać lub którzy są przekonani, że na wydatki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić. Jednak w największym stopniu konieczność oszczędzania na wydatkach zdrowotnych dotyczy rodzin osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.
Na zdrowiu raczej nie oszczędzamy. Wyjątkiem przewlekle chorzy i niepełnosprawni [© Patryk Kosiński - Fotolia.com] 15% ankietowanych przez CBOS przyznało, że w ciągu pierwszego półrocza 2016 roku oni sami lub ktoś inny z ich gospodarstwa domowego przynajmniej raz musiał zrezygnować z jakichś świadczeń lub usług zdrowotnych z powodów finansowych. To znacznie mniej niż przed szesnastoma laty, w styczniu 2000 roku. Wówczas problem ten występował w gospodarstwie domowym co trzeciego z badanych (34%).

Oszczędzamy na lekach i dentyście

Z powodu braku środków finansowych stosunkowo najwięcej osób rezygnowało z zaleconych przez lekarza oraz z leczenia zębów (po 7% respondentów i członków ich gospodarstw domowych). Niewiele rzadziej rezygnowano z porad lekarzy specjalistów (6%). Niewielkie grupy ankietowanych zadeklarowały, że oni sami lub członkowie ich rodzin, ze względu na brak pieniędzy w minionym półroczu, zmuszeni byli zrezygnować z zabiegów rehabilitacyjnych, wizyty u lekarza ogólnego czy protetyka (po 3%). Jeszcze rzadziej wymieniano w tym kontekście niemożność zrobienia analiz i badań diagnostycznych, rezygnację z zakupu środków bądź przyrządów rehabilitacyjnych lub korekcyjnych czy leczenia sanatoryjnego (po 2%). Do całkiem już wyjątkowych należały sytuacje, w których brak środków uniemożliwił respondentom poddanie się zabiegom czy leczeniu szpitalnemu (po 1%).

Przyczyna? Ubóstwo

Czynnikiem, który decyduje o częstości rezygnacji ze świadczeń, jest oczywiście przede wszystkim sytuacja materialna badanych, zarówno w ujęciu obiektywnym, jak i subiektywnym. Na zdrowiu najczęściej oszczędzają osoby najgorzej sytuowane oraz źle oceniające własne warunki materialne. Aż 45% badanych, którzy negatywnie oceniają własną sytuację materialną, zadeklarowało, że w ich gospodarstwie domowym przynajmniej raz zdarzyło się, iż zrezygnowano z jakichś wydatków na zdrowie. Konieczność rezygnacji ze świadczeń zdrowotnych znacznie częściej jest też udziałem osób najgorzej sytuowanych, z gospodarstw domowych, w których dochód per capita nie przekracza 649 zł (29%).

Najgorzej u przewlekle chorych

Rezygnacja ze świadczeń medycznych z przyczyn finansowych w dużo większym stopniu niż przeciętnie dotyczy gospodarstw domowych, których członkowie mają poważne i długotrwałe problemy zdrowotne. Spośród respondentów, w rodzinach których co najmniej dwie osoby, aż 28% zadeklarowało, że zdarzały się przypadki rezygnacji ze świadczeń zdrowotnych z powodu braku funduszy. Wśród badanych, w rodzinach których długotrwale choruje jedna osoba, taką deklarację złożyło 16%. Natomiast w gospodarstwach domowych, w których nie ma przewlekle chorych, z leczenia rezygnowano w co dziesiątym przypadku (10%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy