Strona głównaZdrowieNa uderzenia gorąca pomoże... hipnoza

Na uderzenia gorąca pomoże... hipnoza

Hipnoza może pomóc osłabić uderzenia gorąca aż o 75 proc.
Na uderzenia gorąca pomoże... hipnoza [© Rafael Ben-Ari - Fotolia.com] Z badań opublikowanych w magazynie North American Menopause Society „Menopause" wynika, że hipnoza może być skutecznym sposobem na , których doświadcza aż 80 proc. kobiet przechodzących .

Uczeni z Baylor University, University in Indianapolis oraz University of Texas losowo przypisali uczestniczki badań do grupy poddawanej hipnoterapii lub biorącej udział w spotkaniach służących kształtowaniu uwagi (structured attention), które uważane są z kontrolną interwencję o minimalnym efekcie.

Kobiety poddane hipnozie brały udział w pięciu cotygodniowych sesjach, podczas których sugerowano im wyobrażenia: chłodu, bezpiecznego miejsca, lub relaksu, zależnie od ich preferencji. Panie otrzymały też nagranie wprowadzenia hipnotycznego i polecono im codzienne ćwiczenia.

Grupa kontrolna wzięła udział w pięciu sesjach, w czasie których lekarz omawiał objawy, uważnie słuchał o symptomach, oszacowywał rozwój choroby, wspierał pacjentki i zachęcał i unikał negatywnych sugestii. Te uczestniczki także otrzymały nagranie z informacjami na temat uderzeń gorąca i miały słuchać go codziennie.

Wszystkie kobiety regularnie odnotowywały częstotliwość i nasilenie uderzeń, a także zbadano u nich zmiany w przewodnictwie skóry. Po 12 tygodniach u pań z grupy hipnozy odnotowano o 75 proc. mniej uderzeń gorąca w porównaniu do 13 procentowego spadku u pań z grupy kontrolnej.

Zmiany w przewodnictwie skóry wykazały zmniejszenie uderzeń gorąca o 57 proc. u kobiet z grupy , u pań z grupy kontrolnej zaś - jedynie o 10 proc. Co więcej uczestniczki z pierwszej grupy deklarowały mniejszy wpływ opisywanych objawów na codzienne życie i lepszy sen niż pozostałe kobiety.

Nie jest jasne, dlaczego hipnoza łagodzi objawy menopauzy. Być może poprawia funkcje przywspółczulnego układu nerwowego. System ten hamuje działanie współczulnego układu, który kontroluje funkcje organizmu podczas doświadczania uderzeń gorąca, takie jak pocenie się i puls.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć