Strona głównaZdrowieNa starość tracimy kubki smakowe, a to może sprzyjać cukrzycy

Na starość tracimy kubki smakowe, a to może sprzyjać cukrzycy

Liczba kubków smakowych na języku zmniejsza się wraz z wiekiem, a im mniejsza jest ich ilość, tym bardziej prawdopodobne jest, że poziom glukozy we krwi na czczo będzie podwyższony.
Na starość tracimy kubki smakowe, a to może sprzyjać cukrzycy [fot. congerdesign from Pixabay]
Nadmiar cukru we krwi na czczo jest głównym wskaźnikiem cukrzycy, wydaje się więc, że liczba kubków smakowych odgrywa rolę w metabolizmie glukozy - czyli sposobie, w jaki organizm wykorzystuje cukier - w czasie procesu starzenia się.

- Zmniejszona ilość kubków smakowych wraz z wiekiem może być związana ze zwiększoną częstością występowania typu 2 wśród osób starszych - mówi Chee Chia z National Institute of Aging (NIA) w Baltimore.

Jak wyjaśnia Chia, może istnieć związek między kubkami smakowymi a cukrzycą. Kubki smakowe na końcu języka, które są częścią większych struktur o nazwie grzybowate brodawki, zawierają receptory smaku słodkiego, a wcześniejsze badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu 2 cechują się zaburzeniami odczuwania . Co więcej, badania na zwierzętach sugerują, że kubki smakowe wytwarzają hormony, które mają znaczenie dla , a u gryzoni - jak odnotowano - także ilość kubków smakowych zmniejsza się wraz z wiekiem.

Teraz u kilkuset osób na przestrzeni kilku lat oceniano gęstość kubków smakowych na czubku języka po zabarwieniu języka niebieskim barwnikiem spożywczym. Jak odkryto, starszy wiek miał związek z mniejszą liczbą tych receptorów.

Co więcej, im mniej kubków smakowych mieli badani, tym wyższy był u nich poziom cukru we krwi na czczo i tym mniej mieli korzystnego hormonu komórek tłuszczowych o nazwie adiponektyna. Wcześniejsze wykazano, że otyłość i cukrzyca typu 2 są związane z niższym poziomem adiponektyny.

Jak zaznaczają uczeni, potrzeba dalszych badań, by ocenić, czy ilość kubków smakowych rzeczywiście wpływa na ryzyko cukrzycy. W każdym razie może być tak, że posiadanie mniejszej ilości tych receptorów oznacza wydzielanie mniejszej liczby hormonów, które mogą kontrolować metabolizm glukozy, ocenia Chia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy