Strona głównaZdrowieNa problemy z pamięcią pomogą witaminy z grupy B

Na problemy z pamięcią pomogą witaminy z grupy B

Zażywanie witamin z grupy B może opóźnić osłabienie zdolnosci poznawczych.
Na problemy z pamięcią pomogą witaminy  z grupy B [© Yotka (fotoaloja) - Fotolia.com] W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie w Oxfordzkim wzięło udział kilkaset osób. Uczestnicy zażywali , a naukowcy mierzyli wszelkie zmiany w funkcjach poznawczych. Okazało się, że odnotowano spowolnienie spadku zdolności poznawczych u osób biorących udział w badaniach.

W innych, także oxfordzkich, testach ustalono, że osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które przez dwa lata otrzymywały witaminy grupy B, doświadczyły osłabienia tych zmian, w tym poprawy , o ile miały jednocześnie odpowiedni poziom kwasów omega-3 w organizmie.

Skąd taki związek? Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za obniżenie poziomu homocysteiny, substancji, która często występuje w dużych ilościach we krwi osób z demencją. Jednocześnie jednak badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie tych witamin nie ma wpływu na funkcjonowanie mózgu, pomimo wpływu na ilość homocysteiny. W efekcie uczeni nie są pewni przyczyn takiego oddziaływania.

Witaminy z grupy B pełnią istotną rolę w metabolizmie i uwalnianiu energii, zaś niedobór witaminy B6 lub B12 może powodować anemię. Przede witaminy te wszystkim można znaleźć np. w , mięsie, drobiu, jajach i nabiale. Poza tym zawarte są w zielonych warzywach liściastych, fasoli i grochu.

Uczeni przypominają jednak, że nie warto liczyć jedynie na suplementy w postępowaniu profilaktycznym - trzeba pamiętać o cwiczeniach i zrównoważnoej diecie, bo one także sprzyjają utrzymaniu zdolności poznawczych. Co więcej, poleca się regularne kontrolowanie ciśnienia krwi i cholesterolu, bo ich nadmierny poziom sprzyja problemom kognitywnym.

Wraz z wiekiem do pewnego stopnia naturalne jest „zapominalstwo", seniorzy mogą też potrzebować więcej czasu na przyswojenie i przypomnienie sobie informacji. Niemniej, jeśli doświadcza się kłopotów z pamięcią, które zaczynają się nasilać i przeszkadzać w życiu codziennym ,najprawdopodobniej moż a mówić o łągodnych zaburzeniach poznawczych, które mogą prowadzić do .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy