Strona głównaZdrowieNa ile styl życia pomaga uchronić się przed rakiem?

Na ile styl życia pomaga uchronić się przed rakiem?

Wystarczy kilka zmian w stylu życia, by zapobiec wielu przypadkom raka, mówią medycy z Harvard Medical School.
Na ile styl życia pomaga uchronić się przed rakiem? [fot.  Myriam Zilles z Pixabay]
Można by zapobiec dużej części przypadków i zgonów z jego powodu, gdyby ludzie rzucili palenie, unikali nadmiernego picia alkoholu, utrzymywali BMI na poziomie 18,5 - 27,5 i wykonywali umiarkowane ćwiczenia przez co najmniej 150 minut lub intensywne ćwiczenia przez co najmniej 75 minut w tygodniu.

Przejrzano dane kilkudziesięciu tysięcy osób, aby ocenić związek między zdrowym stylem życia i występowaniem raka oraz śmiercią z jego powodu. Optymalny dla zdrowia styl życia zaś określono jako taki, który obejmuje: niepalenie ; abstynencję lub umiarkowane picie alkoholu (jeden lub mniej drinków dziennie dla kobiet, nie więcej niż dwa drinki dziennie dla mężczyzn); co najmniej 18,5, ale nie więcej niż 27,5; cotygodniową aerobową o umiarkowanej intensywności przez przynajmniej 150 minut lub intensywne ćwiczenia przez 75 minut tygodniowo. Osoby, które spełniły wszystkie te kryteria, zostały uznane mające niskie ryzyko zachorowania na nowotwór.

Autorzy obliczyli prawdopodobieństwo przypisane dla populacji (population-attributable risk, PAR) wskazujące odsetek przypadków, które nie wystąpiłyby, gdyby wszystkie osoby przyjęły zdrowy styl życia. Okazuje się, że około 20 do 40 procent przypadków raka i około połowie zgonów z powodu nowotworów można potencjalnie zapobiec dzięki wprowadzeniu wspomnianych elementów codziennego postępowania.

- Te odkrycia potwierdzają istotne znaczenie czynników związanych ze stylem życia w poziomie ryzyka zachorowania nowotwór. Stąd profilaktyka powinna pozostać priorytetem, jeśli chodzi o kontrolę zachorowań - wskazują autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy