Strona głównaZdrowieNNKT - niezbędne, nienasycone i zdrowe

NNKT - niezbędne, nienasycone i zdrowe

Gdy nadchodzi lato, wielu z nas ochoczo przystępuje do planowania wakacji i kompletowania plażowej garderoby. By dobrze czuć się we własnym ciele wykupujemy karnety na siłownie i przechodzimy na diety. Przygotowując nowe menu popełniamy jednak szereg błędów, jak choćby całkowita eliminacja tłuszczów z potraw. Jak zatem rozsądnie skomponować codzienne menu? O przepisie na idealną dietę opowiada specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna.
NNKT - niezbędne, nienasycone i zdrowe [©  aedkafl - Fotolia.com] Przyjaciel zdrowia

Słowo „tłuszcz” w wielu przypadkach nie wywołuje pozytywnych odczuć, gdyż kojarzy nam się głównie z otyłością i złymi nawykami żywieniowymi. Jednak czy wyeliminowanie tego składnika z codziennego menu przyniesie pozytywne rezultaty?

to wartościowy element odżywczy, który spełnia istotne role w metabolizmie organizmu. Jego zapasy gromadzone w ciele człowieka chronią narządy wewnętrzne, a niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji hormonów, budują skórę, pozytywnie wpływają też na funkcjonowanie układu nerwowego. Oczywiście są wskazane. Powinno się ograniczyć spożywanie, powodujących podwyższenie złego cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niezdrowych izomerów trans – zauważa specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna.

Nienasycone znaczy wartościowe

Przy opracowywaniu zbilansowanej diety warto szczególnie przyjrzeć się (NNKT). Do tych najważniejszych należą kwasy .

– Te pierwsze rozrzedzają krew, a co za tym idzie - zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, które wywołują zawały i udary. Przyczyniają się także do obniżenia cholesterolu, a tym samym zapobiegają miażdżycy. Znajdziemy je w takich produktach jak: łosoś, tuńczyk, siemię lniane. Kwasy Omega 6 są natomiast odpowiedzialne za gojenie się ran, prawidłową pracę nerek i wątroby oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Źródłem tych kwasów są: pestki dyni, nasiona konopi oraz przede wszystkim rzepak. To właśnie dlatego olej rzepakowy uznawany jest za najzdrowszy i najlepszy dla organizmu człowieka – tłumaczy Kamila Koziara-Głośna.

W przypadku oleju rzepakowego istotny jest optymalny stosunek kwasów Omega 6 do Omega 3 (2:1), wysoka zawartość kwasów jednonienasyconych, kwasu alfa-linolenowego oraz mających właściwości przeciwutleniające – polifenoli.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy