28-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby starsze są tak samo zdolne do zapamiętywania utworów muzycznych jak ludzie młodsi, ale pewne części ich mózgu muszą pracować ciężej.
Wykorzystano połączenie muzyki klasycznej i neurofizjologii, aby zmapować zmiany zachodzące w mózgu wraz z wiekiem.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus kilkadziesiąt osób poddano skanowaniu mózgu podczas słuchania utworu fortepianowego niemieckiego kompozytora i organisty Johanna Sebastiana Bacha, którego słyszeli wcześniej dwa razy.
Jak się okazuje, gdy starsi ludzie słuchają znanej muzyki, obszary mózgu związane z sensoryką stają się bardziej aktywne, podczas gdy obszary odpowiedzialne za funkcje są mniej aktywne.
- To sugeruje, że obszary sensoryczne starszych mózgów pracują ciężej, aby zrekompensować zmniejszoną odpowiedź obszarów zwykle zaangażowanych w procesy pamięciowe - wyjaśnia profesor nadzwyczajny Leonardo Bonetti z Aarhus University. - Badanie podkreśla, że zmiany w funkcjonalności mózgu niekoniecznie prowadzą do choroby lub dysfunkcji. nie polega tylko na pogarszaniu się funkcji mózgu, ale i na tym, że mózg dostosowuje się do wyzwań i rekompensuje mechanizmy, które stają się mniej skuteczne - wyjaśnia.
Zastosowania w badaniach nad demencją
Podczas skanowania uczestnikom przedstawiono również zmienione wersje oryginalnych melodii. Testy pokazały, że gdy starsi ludzie słuchają odmian muzyki, której wcześniej nie słyszeli, główne części mózgu zaangażowane w procesy pamięciowe reagują słabiej niż u młodszych osób. Aktywność w regionach związanych z bodźcami sensorycznymi pozostaje niezmieniona.
- Starsza grupa po prostu nie wykazuje takich samych reakcji mózgu, gdy słyszy nowe odmiany muzyki, jak młodsza grupa. Może to pomóc wyjaśnić mechanizm, który sprawia, że osobom starszym trudno jest radzić sobie ze zmianami w ogóle - mówi Leonardo Bonetti, współautor badań. Ma nadzieję, że testy poprawią zrozumienie tego, jak działa pamięć i że w dłuższej perspektywie wpłyną na sposób, w jaki badamy osoby starsze pod kątem ryzyka rozwoju demencji.
- Planujemy teraz rozszerzyć badanie o osoby z łagodną demencją. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie zidentyfikować biomarkery i wykorzystać dane do przewidywania, w jaki sposób zmiany w funkcjonowaniu mózgu wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia - mówi badacz.
Muzyka Bacha dobra do badań pamięci
W badaniu wykorzystano sekwencje muzyczne inspirowane kompozycjami Johanna Sebastiana Bacha, co nie było przypadkiem. Muzykę Bacha bardzo łatwo zapamiętać, ponieważ łączy ona silne harmonie i wyraźną strukturę hierarchiczną, która jest powtarzana wiele razy, zwłaszcza w Preludium c-moll z Das Wohltemperirte Clavier, którego badacze stworzyli uproszczoną i kontrolowaną wersję.
- Uczestnicy usłyszeli utwór dwa razy, a następnie go zapamiętali. W badaniach nad pamięcią muzyka jest często lepsza niż na przykład liczby lub tekst, ponieważ jest zapamiętywana „bezwiednie". Pozwala nam to łatwiej odkryć, jak mózg przetwarza informacje w czasie. Dlatego muzyka jest doskonałym narzędziem do zrozumienia, jak mózg zmienia swoją funkcję, aby wspierać pamięć, gdy się starzejemy - wyjaśnia Leonardo Bonetti.
Na podstawie: