09-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Liczba osób odczuwających drętwienie, mrowienie i ból stóp o nieznanej przyczynie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak się okazuje, odpowiedzialna może być neuropatia małych włókien, stan ten ma inne objawy niż neuropatia dużych włókien, która może powodować osłabienie i problemy z równowagą. Jednak w wielu przypadkach ludzie zmagają się z obydwoma typami zaburzeń.
Przejrzano dane kilkudziesięciu ludzi, u których w ciągu ostatnich dwóch dekad zdiagnozowano neuropatię małych włókien nerwowych. Odkryto, że na danym terenie ilość przypadków wspomnianej dolegliwości zwiększyła się.
- Wzrost ten może częściowo wynikać z większej świadomości problemu. Inną możliwością jest to, że rosnący poziom nadwagi i otyłości na danym obszarze może być czynnikiem zwiększającym częstość występowania neuropatii drobnowłóknistej. Wyższy wskaźnik masy ciała, czyli BMI, jest czynnikiem ryzyka cukrzycy i wysokiego poziomu , a to może również prowadzić do neuropatii - mówi Christopher J. Klein z Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Osoby biorące udział z neuropatią miały średni wynoszący 30,4 w porównaniu do 28,5 w przypadku osób bez neuropatii. Za zdrowy uważa się BMI na poziomie 18,5 - 24,9; przedział 25,0 - 29,9 oznacza nadwagę; a 30,0 i więcej wskazuje .
Około 50 proc. osób z neuropatią miało cukrzycę, w porównaniu do 22 proc. osób bez neuropatii. Ci pierwsi częściej też cierpieli na (86 proc. w porównaniu z 54 proc. ludzi bez neuropatii), a także doznawali (46 proc. w porównaniu z 27 proc.).
- Okazuje się, że osoby z neuropatią drobnych włókien nerwowych powinny być badane pod kątem chorób serca, a ich poziom glukozy we krwi powinien być monitorowany pod kątem objawów - wyjaśnia Klein.
W przypadku części osób cierpiących na neuropatię nie udało się ustalić przyczyny dolegliwości, co określa się jako neuropatię idiopatyczną. U niektórych przyczyną neuropatii była cukrzyca, u innych zespół Sjögrena i toczeń.
- Dobra wiadomość jest taka, że u większości osób z neuropatią idiopatyczną nie rozwija się większe zaburzenie ani niepełnosprawność, choć występuje u nich wiele innych schorzeń i zwiększone ryzyko zawału serca, dlatego rozwój metod leczenia i zapobiegania ma kluczowe znaczenie - stwierdza Klein.
Na podstawie:
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »