Strona głównaZdrowieMożna być otyłym, a jednocześnie liczyć na dobre zdrowie? Niestety, tak się nie da

Można być otyłym, a jednocześnie liczyć na dobre zdrowie? Niestety, tak się nie da

Wobec powszechnej presji bycia w formie, pojawiają się głosy, że figura nie musi odzwierciedlać stanu zdrowia. Tymczasem wskaźnik BMI to tylko jeden ze sposobów, i to niedoskonały, na określanie prawidłowości wagi. Nie daje się jednak mieć nadmiaru kilogramów i liczyć na dobre zdrowie, nawet gdy inne parametry są w normie.
Można być otyłym, a jednocześnie liczyć na dobre zdrowie? Niestety, tak się nie da [Fot. phoenix021 - Fotolia.com] Nawet jeśli poziom ciśnienia krwi, cukru i cholesterolu jest w normie, nadmierna waga i tak wiąże się z wyższym ryzykiem problemów ze zdrowiem serca.

Brytyjskie badania dowodzą, że nadwaga i otyłość nie sprzyjają zdrowiu serca, choćby wspomniane wskaźniki były w normie, a dany człowiek odznaczał się dobrą formą.

Osoby z nadwagą i otyłością, pomimo ciśnienia, i cukru o normalnym zakresie, odznaczają się o 25 proc. zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca, mówią uczeni z Imperial College London.

W ramach badań przeanalizowano statystyki dotyczące zdrowia ponad 7,5 tys. ludzi z 10 europejskich krajów. Skoncentrowano się na danych dotyczacych wagi i oznak , zwykle związanych z zatykaniem się naczyń krwionośnych.

Kiedy zestawiono wskaźniki zdarzeń sercowo-naczyniowych u ludzi zdrowych i osób z co najmniej trzema czynnikami ryzyka, takimi jak nadmiar cholesterolu, czy otyłość brzuszna, okazało się, że ci ostatni cechowali się dwukrotnie wyższym prawdopodobieństwem chorób serca, i to bez względu na poziom .

Jednakże osoby z nadwagą uważane za zdrowe i tak były o 26 proc. bardziej narażone na rozwój chorób serca niż ich rówieśnicy o prawidłowej wadze. Z kolei otyli odznaczali się o 28 proc. wyższym ryzykiem wspomnianych chorób.

O badaniach napisano w European Heart Journal.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy