Strona głównaZdrowieMózg w najlepszej kondycji tuż przed czterdziestką, potem się starzeje

Mózg w najlepszej kondycji tuż przed czterdziestką, potem się starzeje

Wiek sam w sobie jest czynnikiem, który osłabia nie tylko fizyczne możliwości organizmu, ale też też intelektualne. Wygląda na to, że nasz mózg przeżywa złoty okres tu przed czterdziestymi urodzinami.
Mózg w najlepszej kondycji tuż przed czterdziestką, potem się starzeje [Fot. iaremenko - Fotolia.com]
Wbrew stereotypom, to nie najmłodsi dysponują umysłem o największych możliwościach. Okazuje się, że najsprawniej nasz mózg działa w wieku 39 lat. Potem rozpoczyna się proces utraty mieliny, osłonki, która pokrywa i chroni neurony, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Amerykańscy uczeni odkryli związek między i zaburzeniami funkcji osłonki mielinowej. Jej osłabienie sprzyja spadkowi .

Do testów zaproszono ludzi w wieku 23 - 80 lat. Aby ocenić poziom aktywności ich mózgów, zastosowano bardzo prosty sposób pomiaru szybkości przetwarzania informacji w centralnym układzie nerwowym: wzięto pod uwagę szybkość, z jaką dany uczestnik może złączyć palce wskazujące. Taki ruch jest szybszy, gdy osłonka mielinowa działa bez zarzutu i wolniejszy, kiedy ulega jakimś zaburzeniom.

Okazało się, że szybkość ruchu jest najszybsza u osób w wieku 39 lat, a u ludzi w starszym wieku organizm zaczyna tracić zdolność regeneracji mieliny w mózgu, co z kolei przekłada się na osłabienie zdolności poznawczych.

Według autorów, ich odkrycia powinny pomóc w leczeniu demencji. Skoro proces utraty osłonki mielinowej w mózgu zaczyna występować w średnim wieku, mamy dłuższy okres, w którym można zastosować procedury pozwalające na zahamowanie tego biegu rzeczy i dalsze opóźnianie , takich jak - oceniają autorzy badań.

Na temat badań można przeczytać w Neurobiology of Ageing.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy