Strona głównaZdrowieMózg tworzy nowe komórki nawet w sędziwym wieku

Mózg tworzy nowe komórki nawet w sędziwym wieku

Nasz mózg, podobnie jak całe ciało, ulega niszczącemu upływowi czasu. Okazuje się jednak, że nawet w starszym wieku może tworzyć nowe komórki nerwowe.
Mózg tworzy nowe komórki nawet w sędziwym wieku [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com] Dotychczas sądzono, że starzejący się mózg ulega jedynie atrofii, czyli zmniejszaniu objętości. Okazuje się jednak, że także w starszym wieku może wytwarzać nowe komórki.

Testy na myszach wykazały, że nawet starsze gryzonie produkowały nowe komórki nerwowe. Wczesne badania na ludziach dały podobne rezultaty. Uczeni przeanalizowali 28 mózgów pochodzących od zdrowych osób w wieku 14-79 lat, które za życia nie zażywały antydepresantów, co ma znaczenie, ponieważ środki te mogą stymulować wzrost komórek.

Kiedy zbadano hipokampy tych mózgów, czyli obszary odpowiedzialne za uczenie się i pamięć, odkryto, że również w tych częściach u ludzi sędziwych były nowe komórki nerwowe. Jednocześnie dostrzeżono, że miały one mniej naczyń krwionośnych i mniej połączeń pomiędzy tymi komórkami, co może wyjaśniać gorsze w starszym wieku.

Według autorów badań ciągła zdolność do wytwarzania nowych komórek w hipokampie może być kluczowa dla zachowania zdrowia mózgu w starszym wieku.

Osłabienie zdolności poznawczych jest charakterystyczne dla sędziwego wieku. , czyli zespół objawów obejmujących pogorszenie , zdolności myślenia i wykonywania codziennych czynności, dotyczy około 50 milionów ludzi na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków choroby. Otępienie jest jedną z głównych przyczyn i niesamodzielności wśród osób starszych na całym świecie.

O wynikach można przeczytać w magazynie Cell Stem Cell.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy