Strona głównaZdrowieMózg kobiet starzeje się wolniej?

Mózg kobiet starzeje się wolniej?

Kobiece mózgi wydają się być o kilka lat młodsze niż mózgi ich metrykalnych rówieśników-mężczyzn.
Mózg kobiet starzeje się wolniej? [Fot. Bulat - Fotolia.com]
Jak odkryli uczeni z Washington University School of Medicine w St. Louis, mózgi kobiet wyglądają na około trzy lata młodsze niż mózgi mężczyzn w tym samym chronologicznym wieku. Wydaje się, że starzeją się wolniej i być może dlatego dłużej niż mężczyźni zachowują pełnię .

Kobiety w starszym wieku uzyskują przeciętnie lepsze wyniki w testach poznawczych niż mężczyźni będący ich rówieśnikami, mówią autorzy badań. Być może wynika to z tego, że związane ze starzeniem się zmiany zachodzą wolniej w kobiecych mózgach.

Co do modyfikacji, jakim ulega mózg wraz z upływem czasu, dotyczą one sposobu wykorzystywania przez ten narząd i tlenu. Aby zaspokoić swoje potrzeby metaboliczne, mózg potrzebuje znacznych ilości wspomnianych składników.

Uczeni wykorzystali program komputerowy, który na podstawie metabolizmu mózgu mógł określić jego wiek. Kiedy wprowadzono dane dwustu osób w wieku 20-82 lata, okazało się, że istnieje znacząca różnica pomiędzy wiekiem mózgu starszych kobiet i mężczyzn.

Ustalono m. in., że w przypadku mężczyzn, w miarę dojrzewania płciowego, zmniejsza się przepływ krwi do mózgu się, u kobiet zaś proces ten jest znacznie słabszy. To z kolei przekłada się na „punkt startowy" .

Być może odmienny metabolizm mógów kobiet sprawia, że są one bardziej odporne na określone aspekty starzenia się. Nie musi to jednak oznaczać bezpośredniego przełożenia na ryzyko , ponieważ procesy prowadzące do rozwoju otępienia są znacznie bardziej złożone.

Wyniki badań zostały przedstawione w Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy