Strona głównaZdrowieMów prawdę! Kłamstwa zabierają ci zdrowie

Mów prawdę! Kłamstwa zabierają ci zdrowie

Warto być uczciwym. Kłamstwo jest nie tylko nieetyczne i może spowodować społeczne kłopoty, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem mówienie prawdy poprawi nasze samopoczucie, także fizyczne.
Mów prawdę! Kłamstwa zabierają ci zdrowie Uczciwość popłaca zarówno w zakresie zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Przekonują o tym badacze z University of Notre Dame w Indianie (USA). Ustalili, że im mniej kłamstw ludzie wypowiadają, tym lepszym stanem psychicznym i fizycznym się cieszą. I nie ma tu znaczenia, czy niewypowiedziane blagi są wielkie, czy też o nikłym znaczeniu.

W badaniach wzięło udział 110 osób w wieku od 18 do 71 lat. Podzielono je na dwie grupy: pierwsza miała zwrócić szczególną uwagę na to, co mówi i unikać wypowiadania , druga zaś stanowiła grupę kontrolną (nie pouczono jej w żaden sposób). Eksperyment trwał 10 tygodni, podczas którego wszyscy uczestnicy zdawali uczonym relację z ilości kłamstw (zarówno wielkich, jak i pomniejszych). Złożyli też dokładne sprawozdania ze swojego stanu psychicznego i fizycznego.

Okazało się, że im mniej nieprawdziwych zdań ludzie wypowiadali, tym zgłaszali mniejszą ilość określonych , takich jak odczuwanie napięcia i popadanie w melancholię. Poza tym ludzie z „uczciwej grupy" rzadziej cierpieli na czy gardła niż osoby stosujące kłamstwa. To nie wszystko - uczestnicy, którzy mieli się pilnować, by nie kłamać, nie tylko deklarowali lepszy stan zdrowia, ale także wskazywali, że ich osobiste relacje uległy poprawie i że w ogóle interakcje społeczne stały się dla nich łatwiejsze.

Z badań wynika, że przeciętnie wypowiadamy jedno do trzech kłamstw dziennie. Zazwyczaj kłamstwo stanowi dla nas dyskomfort, stąd możemy podczas niego możemy się pocić, czerwienić, nierzadko przyspiesza nasz puls, czasem wykonujemy niestandardowe gesty, próbujemy jakoś złagodzić towarzyszące kłamstwu.

Wyniki badań przedstawiono podczas 120-go dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego (American Psychological Association).

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy