Strona głównaZdrowieMobilat. Żyj aktywnie

Mobilat. Żyj aktywnie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się bolesnością, obrzękiem, a nawet upośledzeniem ruchomości jednego lub kilku stawów. Zazwyczaj dotyka osoby z nadwagą i w podeszłym wieku. Każdy ruch wywołuje ból – najprostsza czynność, jak wchodzenie po schodach sprawia trudność. Krótko mówiąc, jest to choroba bardzo dokuczliwa. Warto wiedzieć skąd się bierze, na czym polega i jak sobie z nią radzić.

Biodra i kolana szczególnie zagrożone

Silny ból odczuwany podczas chodzenia i w trakcie wykonywania codziennych czynności może być pierwszym sygnałem poważnych zmian w stawach.

Zwyrodnienie stawów to jedna z najczęściej występujących chorób układu ruchu. Ujawnia się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Według danych szacunkowych prawie każda osoba w wieku przekraczającym 55 lat posiada w swoich stawach charakterystyczne zmiany zwyrodnieniowe. Choroba ta dopada zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale to panie w większym stopniu odczuwają jej dolegliwości, co więcej - są bardziej narażone na nieprzyjemne konsekwencje w życiu codziennym. Jednym z najczęściej występujących symptomów, które dotyczą układu kostno – szkieletowego są bóle stawowe.

fot. MobilatOkolice, w których zazwyczaj pojawia się ból to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, staw biodrowy oraz kolanowy. Często spotyka się uszkodzenie stawu kolanowego np. na skutek zużycia chrząstki stawowej związanego z zaawansowanym wiekiem i rozwijającą się chorobą zwyrodnieniową. W miarę postępowania zmian zwyrodnieniowych powierzchnie chrząstki, ocierając się o siebie, zużywają się i stają się coraz cieńsze. Kiedy zużycie chrząstki jest tak duże, że powoduje odsłonięcie kości, każdy ruch zaczyna wywoływać ból, co ogranicza naszą codzienną aktywność. W wyniku choroby zwyrodnieniowej wszystkie elementy budujące staw kolanowy ulegają zmianom chorobowym. Objawem tych zmian są m.in. ból, sztywność i często towarzysząca opuchlizna.

Zużycie chrząstki powoduje nie tylko ból i ograniczenie ruchomości, dodatkowo może być przyczyną nieprawidłowego obciążenia stawu kolanowego, deformacji kończyny, oraz większego ryzyka powstania urazów.

Do niedawna sądzono, że ChZS związana jest tylko z wiekiem i naturalnym procesem starzenia się. Przebieg zmian zwyrodnieniowych przyspieszają: nadwaga oraz brak aktywności fizycznej. Niepotrzebne kilogramy, są dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa. Jak się przed tym ustrzec? Podstawą jest zdrowa dieta i uprawianie sportu. Pamiętaj, to jak się odżywiasz, ma wpływ na cały Twój organizm. Ruch i codzienna gimnastyka utrzymują prawidłową ruchomość stawów i zapobiegają ich zesztywnieniu.

Odpowiednie leczenie

Zdrowe stawy zapewniają naszemu organizmowi właściwą mobilność i komfort funkcjonowania na co dzień. Dlatego dolegliwości stawów nie wolno lekceważyć – wymagają one często konsultacji lekarskiej i specjalistycznego leczenia. W wielu jednak sytuacjach możemy poradzić sobie sami, stosując skuteczne rozwiązania.

W sytuacji, gdy pojawia się ból, pierwszym i najlepszym sposobem leczenia jest nie tylko unikanie przeciążenia stawu, który nam dokucza, ale stosowanie odpowiednich preparatów. Idealnie sprawdzi się Mobilat, wyjątkowy trójskładnikowy lek w postaci maści i żelu do stosowania miejscowego. Wykorzystuje wspólne i uzupełniające się działanie zawartych w nim substancji tj. kwasu salicylowego, wyciągu z kory nadnerczy oraz polisiarczanu mukopolisacharydowego wykazując działanie: przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Rehabilitacja i fizjoterapia

Łączenie terapii farmakologicznej z rehabilitacją oraz fizjoterapią może przynieść choremu ulgę w bólu, zredukować zanik mięśni, wspomóc ukrwienie i odżywienie tkanek, a także spowolnić zmiany chorobowe i tym samym zwiększyć komfort życia. Szczególnie korzystne mogą okazać się zabiegi z użyciem specjalistycznych lamp i ciepłych okładów, które rewelacyjnie wspomagają elastyczność mięśni oraz zmniejszają ich sztywność. Zalecane są ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, które rozluźniają patologicznie napięte mięśnie i wzmacniają osłabione, przywracając równowagę napięć i współpracę mięśni oraz zwiększając zakres ruchu.

Mobilat® to wyjątkowy trójskładnikowy lek, w postaci maści i żelu do stosowania miejscowego. Mobilat® wykorzystuje wspólne i uzupełniające się działanie zawartych w nim substancji tj. kwasu salicylowego, wyciągu z kory nadnerczy oraz polisiarczanu mukopolisacharydowego wykazując działanie:
  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
  • przeciwobrzękowe
Mobilat® przeznaczony jest do miejscowego leczenia bólu i stanu zapalnego:
  • pourazowy (np. zwichnięcia, stłuczenia, nadwyrężenia)
  • krzyża (np. stany przeciążeniowe mięśni i ścięgien)
  • w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Dzięki działaniu w miejscu występowania bólu i stanu zapalnego Mobilat® charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją i wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania.

żel może być ponadto stosowany podczas zabiegów rehabilitacyjnych (jonoforeza). Mobilat® dostępny jest w aptece bez recepty.

Sposób stosowania: nakładać miejscowo 1-3 razy na dobę, wmasować w zmieniony chorobowo obszar skóry.

Więcej informacji »


SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Mobilat® (0,2 g+1,0 g+2,0 g)/100 g maść, Mobilat® (0,2 g+1,0 g+2,0 g)/100 g żel.
Skład jakościowy i ilościowy: 100 g maści/żelu zawiera: mukopolisacharydowy polisiarczan 0,2 g (Mucopolisaccharidum polisulphatum), ekstrakt z kory nadnerczy 1,0 g (Suprarenal extract), kwas salicylowy 2,0 g (Acidum salicylicum). Substancje pomocnicze m.in. glikol propylenowy 8,0 g (Mobilat® żel) - patrz także pkt 6.1 ChPL.
Postać farmaceutyczna: biała, świecąca i jednorodna maść (Mobilat® maść); przezroczysty, bezbarwny do jasnobrunatnego, jednorodny o charakterystycznym zapachu żel (Mobilat® żel).
Wskazania do stosowania: leczenie pourazowych i miejscowych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i tkanek okołostawowych. Miejscowe, wspomagające leczenie zmienionych zapalnie stawów w chorobach reumatycznych (Mobilat® maść). Leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków. Leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien (Mobilat® żel).
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Lek może być stosowany jedynie po wnikliwej analizie korzyści do ryzyka w przypadkach: ospy wietrznej, reakcji poszczepiennych, grzybiczych lub bakteryjnych zakażeniach skóry, lub innych swoistych zmianach skórnych w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła), u dzieci oraz w przypadku przedłużonego stosowania leku Mobilat® na dużych obszarach skóry u chorych z zaburzoną czynnością nerek.
Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zobacz także

 

 

 

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy