Strona głównaZdrowieMniej niż 5 godzin snu na dobę sprzyja chorobom przewlekłym

Mniej niż 5 godzin snu na dobę sprzyja chorobom przewlekłym

Mniej niż pięć godzin snu na dobę w średnim lub późnym wieku może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju co najmniej dwóch chorób przewlekłych.
Mniej niż 5 godzin snu na dobę sprzyja chorobom przewlekłym
Sprawdzono związek między tym, jak długo ludzie spali, a ryzykiem przedwczesnej śmierci oraz tym, czy w ciągu 25 lat zdiagnozowano u nich co najmniej dwie choroby przewlekłe, takie jak: , rak lub .

Osoby, które w wieku 50 lat sypiały pięć godzin lub mniej, miały o 20 proc. wyższe prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby przewlekłej i 40 proc. wyższe ryzyko rozpoznania co najmniej dwóch chorób przewlekłych w ciągu 25 lat w porównaniu z osobami, które spały do siedmiu godzin na dobę.

Co więcej, nie dłużej niż 5 godzin na dobę w wieku 50, 60, czy 70 lat wiązało się z 30-40 proc. zwiększonym ryzykiem wielu chorób w porównaniu z sypianiem do siedmiu godzin na dobę.

- W krajach o wysokich dochodach rośnie liczba wielochorobowości, a ponad połowa seniorów obecnie zmaga się z co najmniej dwiema chorobami przewlekłymi. To poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego, ponieważ wielochorobowość wiąże się z nasilonym korzystaniem z usług opieki zdrowotnej, hospitalizacjami i niepełnosprawnością - mówi dr Severine Sabia z University College London.

- Gdy ludzie się starzeją, zmieniają się ich nawyki i wzorce snu. Ciągle jednak zaleca się im spanie 7 do 8 godzin na dobę - ponieważ dłuższy lub krótszy sen jest związany z określonymi chorobami przewlekłymi - dodaje dr Sabia.

- Aby poprawić sen, trzeba zadbać o jego odpowiednią higienę, na przykład upewnienie się, że sypialnia jest cicha, ciemna i ma komfortową temperaturę. Zaleca się również niekorzystanie z urządzeń elektronicznych przed udaniem się do łóżka i unikanie dużych posiłków przed . Aktywność fizyczna i ekspozycja na światło w ciągu dnia także poprawia nocny odpoczynek - zauważa dr Sabia.

Oceniono również, czy długie spanie, powyżej dziewięciu godzin, miało wpływ na stan zdrowia. Nie odkryto związku między przedłużonym snem w wieku 50 lat i wielochorobowością u początkowo zdrowych osób. Jeśli jednak u kogoś zdiagnozowano już chorobę przewlekłą, długi odpoczynek wiązał się z o około 35 proc. zwiększonym ryzykiem zachorowania na inną chorobę.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy